Arktyka bezpiecznym schronieniem dla wielorybów przed szkodliwym PCB?

Badania pokazują, że populacje wielorybów na dalekiej północy – w pobliżu Norwegii, Islandii, Kanady i Wysp Owczych, są znacznie mniej zanieczyszczone ze względu na odległość od głównych źródeł PCB. “Jedyne, co daje mi nadzieję w dłuższej perspektywie, jest to, że tak, stracimy populacje na całym uprzemysłowionym obszarze, ale są populacje, które radzą sobie całkiem dobrze w Arktyce”, powiedział Jepson.

Awaria w Fukushimie przyczyną śmierci wielorybów?

Ekolodzy alarmują, że tylko na przełomie maja i czerwca bieżącego roku w Zatoce Alaskiej natrafiono na dziewięć martwych osobników. W ostatnich dniach okoliczni rybacy przekazali informację, że natrafili na pięć kolejnych tuszy. Zarówno środowiska naukowe, jak i organizacje proekologiczne, zastanawiają się, co może być tego przyczyną. Zjawiskiem zainteresowało się kilka agencji rządowych, w tym Departament Środowiska.

Kolejny wieloryb padł ofiarą plastikowych odpadów

U wybrzeży Tajlandii, nieopodal granicy z Malezją natrafiono na wyraźnie chorego, niewielkich rozmiarów wieloryba. Lokalni weterynarze widząc cierpienie zwierzęcia, postanowili mu pomóc. W początkowym etapie ciężko było jednoznacznie sklasyfikować objawy występujące u osobnika i dopasować je do konkretnej choroby. Wieloryb po kilku godzinach od połowu wypluł pięć toreb foliowych. Zwierzę zdechło po pięciu dniach cierpienia.