Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Import energii nie uleczy polskiej elektroenergetyki

Import energii nie uleczy polskiej elektroenergetyki

Na łamach portalu BiznesAlert.pl wypowiada się ekspert ds. energetyki, Tomasz Chmal. Podziela on zdanie społeczności twierdząc, że w celu zapobieżenia sytuacji z ostatnich dni w przyszłości należy działać. Jak? Kupować więcej energii zza granicy czy budować własne rezerwy mocy?

Reklama

Tomasz Chmal porusza bardzo ważną kwestię importu energii elektrycznej, w rozmowie z BiznesAlert mówi, że sprowadzanie energii z zagranicy nie jest rozwiązaniem złym, szczególnie w sytuacji kryzysowej. Jednak, jego zdaniem, należy zdać sobie sprawę z podstawowego dylematu w tym zakresie tj. : czy energia jest takim samym towarem jak inne i powinniśmy iść w kierunku otwartego rynku energetycznego ze wszystkimi tego konsekwencjami pozytywnymi i negatywnymi, czy też energia to produkt dość szczególny ze względu na horyzont i kompleksowość inwestycji, pewność dostaw w długim okresie, itp.

– Wybierając wariant liberalny otwieramy się na import energii; kupujemy „czystą” i niedrogą energię z Ukrainy, Niemiec czy Kaliningradu. Ci, którzy mają przewagę konkurencyjną (produkcja poza UE, ogromne nakłady poniesione we wcześniejszych okresach) wygrywają rynek w państwach ościennych. Elektrownie, kopalnie w kraju mają problemy ze zbytem własnej produkcji, borykają się ze zgromadzeniem kapitału na inwestycje, ograniczają produkcję, w konsekwencji upadają, a ich miejsce zajmuje energia z importu. Rynek energii (jak każdy inny) musi zakładać swoją nieefektywność, a tym samym powinien brać pod uwagę spekulacje (a’la Enron w Kalifornii w 2000), grę na blackout w celu wymuszenia na politykach określonych działań (systemy wsparcia, gwarancje etc.). To oczywiście celowo przerysowana wizja aby lepiej zakreślić ramy dylematu – przekonuje Chmal.

Drugą, skrajną sytuacją przedstawioną przez Chmala jest autarkia energetyczna, w której Państwo uniemożliwia albo przynajmniej utrudnia wprowadzanie na rynek energii i surowców z importu przez co rynek się degeneruje. Energia jest droga, produkowana nieefektywnie, króluje lenistwo umysłowe z wyparciem ze świadomości postępu technologicznego w energetyce oraz  możliwości z tym związanych. Obie te skrajne wizje, zdaniem pana Tomasza, należy odrzucić lecz jakiś azymut działań państwo musi sobie wyznaczyć. Wydaje się, że Polsce bliżej jest dziś do tego drugiego modelu, a jako reakcję naprawczą wiele osób wskazuje model liberalny. Zgodnie z relacją Tomasza Chmala, jest to myślenie błędne.

Według jego oceny, podejmując decyzje importowe w energetyce, a szerzej budując model strategii sektora energetycznego kraju należałoby wyjść od własnych dobrze uświadomionych interesów. A na nie składają się pewne elementy, jak: dostępne zasoby, miejsca pracy, przewidywalna i pewna cena energii, kreowanie wartości dodanej dla całej gospodarki w długim okresie, racjonalizacja subsydiów i systemów wsparcia pod kątem zdefiniowanych interesów państwa, a nie jednej czy drugiej grupy interesu. Jak podkreśla rozmówca BiznesAlert, biorąc pod uwagę interesy Państwa,  zasadnym byłoby myśleć o eksporcie energii, a tym samym import nie powinien być priorytetem.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.