Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Indiach ceny energii z fotowoltaiki spadły poniżej cen prądu z węgla

fotowoltaika w USA

W Indiach ceny energii z fotowoltaiki spadły poniżej cen prądu z węgla

Hinduskie Ministerstwo Energii Odnawialnej ogłosiło, że 12 maja taryfy za OZE osiągnęły tak niską cenę, że pokonały one poziom ceny energii elektrycznej uzyskiwanej ze spalania węgla. Największy operator energetyczny w Indiach, NTPC, sprzedaje energię z elektrowni węglowych po 3,2 rupii za kWh.

Reklama

Fotowoltaika osiąga rekordowe poziomy popularności w Indiach (jak pisaliśmy m.in. tutaj). Wraz z wzrostem ilości zainstalowanych mocy spadają ceny prądu pochodzącego z OZE. W ostatniej aukcji 500 MW zielonej energii z farmy fotowoltaicznej Bhadla w Rajastanie udało się uzyskać rekordowo niską taryfę na poziomie 2,44 rupii za kilowatogodzinę (to 0,142 PLN/kWh). Taryfy fotowoltaiczne spadły w Indiach w ostatnich trzech miesiącach o około 25%. Czy dla wszystkich to dobra wiadomość? Niekoniecznie, bo w tych warunkach niektóre projekty fotowoltaiczne przestają być rentowne. Jak donosił już EurObserv’ER Indie są trzecim największym rynkiem fotowoltaicznym na świecie. Łączna moc projektów PV w tym kraju wynosi 8,8 GWh, co daje wzrost o 76% względem poprzedniego roku. Jak podsumowuje agencja Ernst & Young Indie są obecnie drugim najlepszym na świecie rynkiem dla inwestycji w OZE. Nie wszystkich jednakże cieszy ta sytuacja. Konkurencja na rynku OZE jest ogromna. Przykładowo – w aukcji  750 MW w kwietniu w Bhadla brało udział około 33 dostawców. Ten który zaproponował niższą cenę wygrywał, reszta odchodziła z kwitkiem. Tak niskie taryfy powodują, że deweloperzy nie zarabiają na farmach PV. Aby zyski z inwestycji wynosiły około 14%, ceny energii elektrycznej powinny wynosić pomiędzy 4,5 a 5 rupii za kWh. Przy cenie poniżej 3 rupii zyski z inwestycji spadają do zera. Oznacza to, że w obecnej sytuacji, część farm może przestać być rentowna. Przy obecnym przyroście mocy z OZE w Indiach, taka sytuacja może dotknąć większej liczby inwestycji.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.