Inteligentny skuter elektryczny już za 4400 zł

Indie dążą do obniżenia emisji szkodliwych substancji za pomocą państwowego programu wspierania rodzimego przemysłu i technologii. Z jego funduszy powstają ciekawe projekty związane np. z elektromobilnością.

Nad jednym z nich warto się zatrzymać, ponieważ zwraca uwagę niską ceną (około 4400 zł) oraz inteligentnymi rozwiązaniami mobilnymi. Pojazd o nazwie Flow firmy 22Motors, zaprojektowany od podstaw w Indiach na podstawie funkcji mapowania i ostrzegania przed wybojami, jest ewenementem wśród innych konkurencyjnych ofert na rynku. Za sprawą czujników i lokalizacji GPS tworzy wirtualną mapę zagrożeń drogowych i niedoskonałości jezdni na danym obszarze.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Parveen Kharb, prezes i współzałożyciel 22Motors, opisując funkcję ostrzegania, powiedział: „Używamy algorytmów do wykrywania warunków drogowych za pomocą wbudowanego akcelerometru i mapowania ze współrzędnymi GPS w celu wykrywania wykopów drogowych i wybojów”.

Obecnie coraz więcej samochodów elektrycznych i skuterów jest projektowanych jako pojazdy inteligentne, które nieustannie przesyłają dane dotyczące tras i diagnostyki usterek w pojazdach, które firma może wykorzystać do świadczenia bieżących usług swoim klientom.

Parveen Kharb powiedział ponadto: „Cokolwiek się wydarzy, stanie się to najpierw w sferze wirtualnej. System wyśle nam powiadomienie, że w najbliższych dniach możesz mieć problem z hamulcami lub czymś innym i być będziemy musieli je wymienić”.

Przesłane dane z czujników diagnostycznych pojazdu umożliwiają również właścicielowi zdalne sprawdzenie skutera za pomocą aplikacji, a nawet zdiagnozowanie problemów bezpośrednio na smartfonie. Jest to cyfrowy odpowiednik kontrolki silnika, ale dający o wiele więcej możliwości.

Flow został wyposażony w silnik o mocy 2,1 kW firmy Bosch z piastą tylną i może osiągać prędkość 60 km/h. Maksymalny zasięg wynosi 80 km. Żywotność baterii, której naładowanie do poziomu 70% zajmuje godzinę, oceniane jest na 50 tys. km. 22Motors obiecuje ponadto bezpłatną wymianę baterii w przypadku szybszego jej zużycia lub awarii.

Firma zamierza rozpocząć masową produkcję już w połowie września. Ocenia się, że z taśm montażowych dziennie będzie zjeżdżało 300 skuterów.

Nikt nie ma wątpliwości, że sukces Flow zwłaszcza na rodzimym rynku jest gwarantowany, zwłaszcza gdy przyjrzymy się wynikom badań, według których 4 na 5 pojazdów sprzedanych w tym kraju to skutery lub motocykle.

Źródło: Electrek