webinar32 soze
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie? Po prostu kup… kaczkę

Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie? Po prostu kup... kaczkę

Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie? Po prostu kup… kaczkę

Ślimaki, szczególnie ich pozbawione skorupek brązowe odmiany, spędzają sen z powiek wielu właścicielom przydomowych ogródków. Zwierzęta te zjadają fragmenty upraw, a z racji braku naturalnych wrogów bardzo łatwo się mnożą nie tylko w Polsce, ale niemal w całej Europie. Jest jednak pewien przyjazny naturze sposób na ich pozbycie się. Wystarczy, że wpuścisz do swojego ogrodu… kaczki.

Reklama

Na ślimaki najlepsze są kaczki

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się alternatywna, naturalna metoda radzenia sobie ze szkodliwymi ślimakami w ogródku. To bardzo prosty i sprytny sposób, który niesie za sobą dużo innych korzyści niż po prostu pozbycie się uciążliwych bezkręgowców. Jeżeli jak wielu właścicieli ogródków masz z nimi problem, warto rozważyć zakup… kaczek.

Te powszechnie spotykane zwierzęta hodowlane znakomicie radzą sobie ze ślimakami i potrafią ich zjeść nawet kilkadziesiąt dziennie. Większość dnia spędzają chodząc po ogródku i szukając pożywienia. Zalet takiego rozwiązania jest kilka, ale jedna z głównych to działanie w zgodzie z naturą. Zamiast używać potencjalnie szkodliwych dla ekosystemu środków chemicznych przeciw ślimakom, wpuszczamy do ogródka inne zwierzęta, zapewniając bezkręgowcom naturalnego drapieżnika.

Rozwiązanie staje się coraz popularniejsze. W Niemczech czy Austrii działają już wypożyczalnie kaczek, które na określony czas i za opłatą udostępniają te zwierzęta ogrodnikom, aby mogły pozbyć się ślimaczych szkodników. Podobna inicjatywa pojawiła się w ubiegłym roku w Zabrzu. Z kolei kilka lat temu winnica w RPA zakupiła aż 800 kaczek, aby pozbywały się bezkręgowców z winorośli.

Jak zadbać o kaczki w ogrodzie

Najpopularniejszym gatunkiem do polowania na bezkręgowce są biegusy indyjskie. To lekkie ptaki pozbawione zdolności lotu. Ważą do 2 kg i żyją średnio od 8 do 12 lat. Ich charakterystyczna cecha to wydłużone ciało, przez które dreptające po ogrodzie biegusy przypominają nieco pingwiny.

Jeśli myślisz o przygarnięciu tych ptaków, musisz pamiętać o jednym – to nie maszyny do pozbywania się ślimaków, a żywe stworzenia, które wymagają opieki i troski. Ich przyjęcie do ogródka wiąże się z pewną odpowiedzialnością. O czym należy pamiętać? Chociaż biegusy same będą sobie szukać pożywienia przez większość dnia, dobrze jest uzupełniać ich dietę specjalną paszą dla kaczek. Ponadto ptaki te potrzebują specjalnego schronienia na noc, by miały gdzie schronić się przed drapieżnikami.

Są to też zwierzęta stadne, dlatego dobrze jest kupić nie jedną, a od razu dwie lub więcej sztuk. Nie jest to duży wydatek – pojedynczy młody osobnik to koszt kilkudziesięciu złotych. Kaczki potrzebują też dostępu do wody, jednak nie tylko do picia. Zwierzęta te lubią się w niej taplać i chlapać, używają jej do wymywania sobie piórek. Jeśli masz w ogrodzie oczko wodne, biegusy będą wniebowzięte. Jeśli nie – możesz zainwestować w mały dmuchany basen.

Co mogą dać ci kaczki w Twoim ogrodzie

Jakie korzyści mogą zapewnić kaczki bieguski w Twoim ogrodzie? Oprócz regularnego pozbywania się uporczywych ślimaków ptaki te mogą dać Ci znacznie więcej. Jeśli zdecydujesz się na zakup samic i samca, zapewni ci to regularną dostawę jajek. Kacze jaja są większe od kurzych, zawierają więcej białka i tłuszczu oraz mniej wody. Mogą stanowić świetne urozmaicenie diety, a ze względu na swój skład nadają się lepiej do wypieków. Poza tym masz je od swoich kaczek zupełnie za darmo.

Jeśli posprzątasz i pozbierasz odchody po swoich kaczkach, możesz użyć ich jako naturalnego nawozu do swoich roślin. Warto też podkreślić, że ze względu na swoją dietę i niską wagę, kaczki biegusy indyjskie nie uszkodzą roślin w Twoim ogrodzie, a jedynie zbiorą z liści i łodyg szkodliwe ślimaki. Istnieje jeszcze korzyść psychologiczna – obecność kaczek stanowi ciekawe urozmaicenie ogrodu, a same ptaki mogą stać się towarzyszami człowieka na wiele lat.

– Czytaj także: Jak zadbać o psa w upał? Spraw ulgę swojemu pupilowi w gorące dni

Źródła: tecnozoo.it, radiopiekary.pl, national-geographic.pl, poradyplus.pl, zwierzakinadpotokiem.pl, hobbydom.pl

Fot. Canva (DanMathieu, busik1)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.