Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak schłodzić mieszkanie w upalny dzień? Poznaj ekologiczne sposoby

Jak schłodzić mieszkanie w upalny dzień? Poznaj ekologiczne sposoby

Jak schłodzić mieszkanie w upalny dzień? Poznaj ekologiczne sposoby

Upalne lato już na dobre zagościło w naszym kraju. Promienie słońca wdzierają się do domów i mieszkań, nagrzewając je do wysokich temperatur. Klimatyzacja oczywiście jest rozwiązaniem tego problemu, jednak nie każdy ją posiada, a ponadto urządzenie to pobiera dużo prądu. Jakie są inne, bardziej oszczędne i ekologiczne sposoby na poradzenie sobie z letnim skwarem w domu?

Reklama

Zasłoń okna

Pierwsza metoda to zasłonięcie okien, szczególnie w tych porach dnia, kiedy słońce świeci najmocniej, a więc od południa do późnego popołudnia. Możliwości jest dużo: zasłony, rolety, markizy. Można stosować zarówno rozwiązania wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Coraz popularniejsze stają się szyby na okna, które pozwalają w optymalny sposób odbijać promienie słoneczne. Jeśli chodzi o ochronę przed upałem, to najlepiej, aby zasłony czy rolety były jak najjaśniejsze, bowiem ze względu na wysokie albedo będą lepiej odbijać słońce.

Otwieraj i zamykaj okna w odpowiednich momentach

W ciągu dnia, gdy słońce przesuwa się po nieboskłonie, okna powinny być zamknięte, aby uniknąć wpadania do środka gorącego powietrza. Jest to szczególnie istotne jeśli posiadasz wentylator, klimatyzację czy inną formę chłodzenia wewnątrz pomieszczeń – nawet jeśli włączysz takie urządzenie tylko na chwilę, zimno utrzyma się w środku znacznie dłużej, jeśli okna będą zamknięte.

Kiedy je otwierać? Rano lub nawet nad ranem, kiedy słońce jest jeszcze nisko na horyzoncie, a także wieczorem. Otwarcie okna na 30-60 minut przed snem spowoduje, że do pomieszczenia wleci trochę chłodnego, wieczornego powietrza. Jeżeli masz taką możliwość, możesz również spać przy otwartym oknie, choć ze względu na występujące często latem nocne burze raczej takie rozwiązanie jest ryzykowne.

Zamknij drzwi

Jeżeli w twoim mieszkaniu są pomieszczenia z większą ilością okien, szczególnie o ekspozycji południowej, warto odizolować je od pozostałych pokojów. Nagrzewające się powietrze nie będzie wtedy przechodzić do reszty mieszkania. Oczywiście inne pomieszczenia z oknami również będą się nagrzewać, jednak izolacja utrudni swobodny przepływ ciepła.

W odpowiedni sposób ustaw wentylator

Proste wentylatory zużywają mniej prądu niż systemy klimatyzacji, a jeżeli dobrze je ustawimy, mogą być naprawdę skutecznie. Tego typu wiatrak powinien być umiejscowiony przy podłodze i skierowany ku górze. Zimne powietrze opada na dół, więc tak ustawiony wentylator powinien wypychać je ku górze. Możesz również postawić przy wiatraku miskę wypełnioną zimną wodą lub kostkami lodu.

Wyłącz sprzęt elektryczny

Urządzenia korzystające z energii elektrycznej generują ciepło podczas działania. Jeżeli z nich nie korzystasz, wyłącz je. Źródłem wysokiej temperatury może być też kuchenka czy piekarnik. Dlatego dobrze jest unikać gotowania, zwłaszcza w najcieplejszym momencie dnia. Posiłki przygotowuj rano lub wieczorem.

Zasadź rośliny

Aloes, paproć, fikus czy bluszcz – te wszystkie rośliny mogą w pozytywny sposób wpłynąć na wnętrze. Nie tylko pochłaniają dwutlenek węgla czy zwiększają wilgoć w pomieszczeniu, ale też potrafią skutecznie obniżyć temperaturę. Oczywiście warto pamiętać, że rośliny latem potrzebują większej troski i ze względu na wysoką temperaturę trzeba je np. częściej podlewać.

– Nie chcesz, żeby twój dom nagrzewał się latem? Wybierz najlepszą metodę termomodernizacji: Poznaj metody termomodernizacji. Która z nich jest najlepsza?

Źródła: askteamclean.com, fakt24.pl, ekoeksperymentarium.pl

Fot. Canva (pixelshot)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.