Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak wybrać zabawkę dla dziecka? #13

ekoświęta

Jak wybrać zabawkę dla dziecka? #13

Oferta zabawek dla dzieci jest ogromna. Jak wśród nich znaleźć tę rozwijającą, zajmująca, ale też bezpieczną dla dziecka i… planety. Niestety większość zabawek produkowana jest z plastiku, którego w świecie mamy aż nadto. Na co zatem zwrócić uwagę podczas szukania świątecznego prezentu dla najmłodszych?

Reklama

Po co i dla kogo?

W naszym cyklu Ekoświęta zwracaliśmy już uwagę na nieprzemyślane zakupy dla bliskich. W przypadku dzieci również warto zastanowić się czy na pewno potrzebują kolejnej zabawki? A jeśli tak, to jakiej? Warto sięgać po te najprostsze, które mają wiele zastosowań, np. drewniane klocki. Wybierając zabawkę zastanówmy się czy rozwija ona myślenie logiczne i przestrzenne, czy pobudza do kreatywności, czy wpływa na koordynację. Kluczową kwestią jest dobór zabawki do wieku malucha – sprawdźmy to na opakowaniu lub dopytajmy sprzedawcę.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Niestety w sklepach wciąż możemy spotkać zabawki wykonane z materiałów zawierających silnie toksyczne substancje, które w trakcie zabawy mogą się przedostawać do organizmu dziecka. Z niedawno przeprowadzonej na terenie Polski, Węgier, Czech i Słowacji kontroli (współpraca Inspekcji Handlowej, Krajowej Izby Skarbowej oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) wynika, że aż 700 tysięcy z blisko 1,5 miliona sprawdzonych zabawek nie spełniało norm. Jak uniknąć zakupu takiej groźnej dla zdrowia zabawki? Zajrzyj na stronę www.uokik.gov.pl. Znajdziesz tam raporty i infografiki dotyczące tego tematu. Jeśli kupujesz zabawkę w sklepie stacjonarnym… powąchaj ją. Zdarza się, że producenci dodają różnego rodzaju substancje zapachowe, które mają ukryć drażniącą woń toksyn.

infografika zabawkia
źródło: UOKiK

Oznaczenia i certyfikaty

Sprawdź, czy na opakowaniu jest symbol CE (zabawki wyprodukowane w sposób zgodny z normami europejskimi) albo ASTM – F963 (zabawki wyprodukowane i sprowadzone z USA). Dobrze, gdy zabawka ma atest i certyfikat wydawany przez Instytut Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Możemy też spotkać oznaczenie PEFC, które potwierdza, że przy produkcji zabawki zachowano wszelkie normy ekologiczne, ekonomiczne i społeczne. Symbol FSC na produktach z drewna informuje, że drewno pochodzi wyłącznie z lasów certyfikowanych w systemie FSC. Natomiast FSC Recycled, że całość drewna lub papieru, z którego wykonano produkt   z materiałów odzyskanych. Oznaczenie GOTS znajdziemy na zabawkach, w których składzie znajduje się bawełna organiczna, a do jej uprawy nie używano żadnych środków chemicznych.

Ekologiczna, czyli jaka?

Pierwsze myśl to – drewniana. Tak, zabawki wykonane z drewna są naturalne, trwałe i bezpieczne dla dzieci. Inne materiały, z których produkowane są ekologiczne zabawki to naturalny kauczuk, bambus, wełna czy bawełna organiczna. Co ważne, są to przedmioty w dużej mierze biodegradowalne, dzięki czemu nie przyczyniamy się do produkcji kolejnych plastikowych odpadów.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.