Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak zmienić świat energetyki. Ogólnopolska konferencja Akademii Transformacji Energetycznej w Szczecinie wskaże drogę do zrównoważonej przyszłości

Jak zmienić świat energetyki. Ogólnopolska konferencja Akademii Transformacji Energetycznej w Szczecinie wskaże drogę do zrównoważonej przyszłości

Już 10-12 kwietnia 2024 podczas konferencji, która odbędzie się w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym oraz Filharmonii Szczecińskiej, zostaną zaprezentowane nowoczesne rozwiązania dotyczące transformacji energetycznej. Wydarzenie zgromadzi ponad 300 uczestników zainteresowanych tematyką zmiany sposobu pozyskiwania, przetwarzania i zużywania energii.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

O Akademii Transformacji Energetycznej

Akademia Transformacji Energetycznej (ATE) to inicjatywa edukacyjna i badawcza, mająca na celu wspieranie i inspirowanie ludzi do działania na rzecz zrównoważonej przyszłości energetycznej. ATE łączy wiedzę i doświadczenie naukowców, ekspertów, pracowników sektora energetycznego, przedsiębiorców, elektroprosumentów, samorządowców i polityków, którzy wspólnie szukają rozwiązań dla transformacji energetycznej i neutralności klimatycznej. 

Akademia organizuje wydarzenia, warsztaty, szkolenia i studia podyplomowe, które pomagają zrozumieć i wdrożyć nowoczesne technologie i praktyki związane z efektywnością energetyczną, systemami zarządzania mocą i energią, magazynowaniem energii, elektromobilnością i niezależnością energetyczną.

– Chcemy pełnić misję przekazywania wiedzy dotyczącej transformacji energetycznej, chcemy poprowadzić osoby, które są zainteresowane niezależnością energetyczną w jej budowaniu. Poprzednia konferencja Akademii Transformacji Energetycznej pokazała, jak ogromne jest zapotrzebowanie na edukację związaną z transformacją energetyczną. Mamy ćwierć wieku na osiągnięcie klimatycznej równowagi i wbrew pozorom to nie jest dużo czasu. Pewne rozwiązania należy wdrażać już dziś, by przyniosły oczekiwane efekty. W ATE mamy doświadczonych naukowców i praktyków, którzy dzielą się wiedzą dotyczącą energetyki i pokazują konkretne rozwiązania związane z transformacją energetyczną – mówi dr inż. Marek Szrot, prezes zarządu Energo-Complex sp. z o.o., organizator ATE.

Jedyny taki kierunek w Polsce

ATE jest inicjatywą firmy ENERGO-COMPLEX Sp. z o.o. z Piekar Śląskich, która jest przykładem firmy niezależnej energetycznie. Współpracuje z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym (ZUT) oraz Politechniką Śląską w Gliwicach. Pod auspicjami ATE na obu uczelniach uruchomione zostaną w październiku 2024 r. studia podyplomowe z zakresu Transformacji Energetycznej. To pierwsze w Polsce tego typu konsorcjum. Studia pozwolą na zdobycie kompetencji  na rynku energii elektrycznej. Będą również szansą na jeszcze efektywniejsze kształcenie kadr, które przeprowadzą skomplikowany proces transformacji energetycznej. 

– Potrzebujemy łączyć doświadczenia wszystkich, po to, by ta transformacja się udała, czyli, by udało się osiągnąć neutralność klimatyczną. Jeżeli odpuścimy sobie w tej chwili transformację energetyczną, to zostanie ona zrealizowana przez kogoś z zewnątrz, a my będziemy korzystali z tego, natomiast zyski pójdą gdzie indziej i nie możemy sobie na to pozwolić. Ten proces będzie trwał przez najbliższe 25 lat, ale już dziś mamy wiele do zrobienia. Brakuje miejsc do edukacji w tym zakresie i wymiany doświadczeń, a odpowiedzią na to jest właśnie Akademia Transformacji Energetycznej – tłumaczy dr inż. Krzysztof Bodzek z Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, jeden z prelegentów ATE.

ate konferencja studia podyplomowe 07 1

Tematyka konferencji

Konferencja w Szczecinie będzie okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami i rozwiązaniami w zakresie transformacji energetycznej, a także do nawiązania kontaktów i współpracy z ekspertami, naukowcami, przedsiębiorcami i decydentami z branży energetycznej. 

Trzydniowe wydarzenie składać się będzie z sesji plenarnych, na których wystąpią znani i cenieni prelegenci z branży energetycznej, świata nauki i biznesu, którzy przedstawią swoją wizję i doświadczenia związane z transformacją energetyczną. Uczestnicy trzydniowego  wydarzenia mogą liczyć na ogromną dawkę wiedzy związanej z transformacją energetyczną. Poznają też konkretne rozwiązania konieczne do zrównoważonego rozwoju.

Tematyka szczecińskiej konferencji obejmie wiele obszarów. Będą to: efektywność energetyczna, systemy zarządzania mocą i energią, magazynowanie energii, w tym technologie wodorowe, elektrociepłownictwo, wyzwania elektromobilności, OZE vs atom, praca off-grid oraz niezależność energetyczna. 

ate konferencja studia podyplomowe 14

To innowacyjny i unikalny koncept

Eksperci z branży energetycznej podzielą się także strategiami i rozwiązaniami mającymi na celu przygotowanie samorządów do osiągnięcia neutralności klimatycznej. 

– Mając doświadczenie we wdrażaniu modelu niezależności energetycznej, stworzyliśmy innowacyjny i unikalny koncept, wyczekiwany od dawna. Akademia Transformacji Energetycznej to pierwszy w Polsce hub kompetencyjny łączący praktyków oraz naukowców i dydaktyków z rynkiem. Akademia powstała z przekonania, że transformacja energetyczna jest nie tylko koniecznością, ale też szansą na rozwój gospodarczy, społeczny i środowiskowy. Chcemy inspirować i edukować ludzi, którzy będą liderami i agentami zmiany w sektorze elektrycznym, energetycznym i klimatycznym – zapewnia Krzysztof Ćwichoń, dyrektor projektu ATE.

Transformacja energetyczna stanowi kluczowy krok w kierunku bardziej zrównoważonego, ekologicznego i bezpiecznego systemu energetycznego, dostarczającego energię potrzebną społeczeństwu przy minimalnym wpływie na środowisko. Organizatorzy konferencji ATE w Szczecinie podkreślają, że edukacja w tym zakresie nie tylko wpływa na indywidualne podejście do energii, ale także stanowi kluczowy element budowy społeczeństwa bardziej zaangażowanego i odpowiedzialnego energetycznie. 

ate foto prasa 1

Więcej informacji o Akademii Transformacji Energetycznej, w tym o sposobie zapisów, cenie czy noclegach znajduje się na stronie internetowej: www.ate.info.pl

Kontakt do organizatora:
Olga Kostrzewska-Cichoń
Akademia Transformacji Energetycznej
pr@ate.info.pl
+48 32 7756 700
+48 600 929 626

ul. Lotników 9, 
41-949 Piekary Śląskie, 
POLSKA / POLAND

ate.info.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.