1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak zwiększyć efektywność energetyczną Twojej firmy?

Jak zwiększyć efektywność energetyczną Twojej firmy?

Zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstwa jest skutecznym sposobem na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, a tym samym na znaczne obniżenie rachunków za prąd, nawet o kilkadziesiąt procent. Czym jest efektywność energetyczna? Jak ją zbadać i co należy zrobić, aby ją zwiększyć?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Co to jest efektywność energetyczna?

Wielu przedsiębiorców szuka sposobów na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Stąd popularność w wyszukiwarkach haseł takich jak np. „efektywność energetyczna definicja”. Efektywność energetyczna to stosunek energii zaoszczędzonej w porównaniu do energii zużywanej lub do prognozowanego zużycia. Jest to takie dysponowanie energią elektryczną we wszelkich procesach (produkcyjnych, eksploatacyjnych i in.), by ją oszczędzać. Jeśli znamy już odpowiedź na pytanie, co to jest efektywność energetyczna, pora na przykłady.

Efektywność energetyczna – przykładowe sposoby jej zwiększenia:

  • termomodernizacja budynków,
  • zastosowanie energooszczędnych technologii i instalacji przemysłowych,
  • wykorzystanie odnawialnych źródeł energii,
  • zastosowanie systemów zarządzania energią w firmie,
  • ograniczenie strat związanych z poborem energii,
  • modernizacja oświetlenia,
  • zmiana wzorców zachowania pracowników.

Jak oszczędzać prąd w firmie?

Jeśli zależy nam na obniżeniu faktur za energię elektryczną, pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest audyt energetyczny, który polega na zbadaniu i ocenieniu bieżącego zużycia energii elektrycznej

Audytowi podlegają budynki i instalacje przemysłowe, dlatego badanie efektywności energetycznej pomoże odpowiedzieć również na pytanie, jak oszczędzać prąd w biurze. Efektem audytu jest analiza ekonomiczna określająca efektywność energetyczną firmy i wskazująca pola do jej zwiększenia, przez podanie konkretnych rozwiązań do wprowadzenia. Ich zastosowanie, w dłuższej perspektywie czasowej, przyniesie firmie znaczne oszczędności – radzi ekspert z firmy EWE.

Zatem jak oszczędzać prąd? Znaczne obniżenie rachunków zapewni termomodernizacja, czyli zmiana bądź modernizacja źródła energii, a także ograniczenie strat energii cieplnej budynku, dzięki jego ociepleniu, czy wymianie stolarki otworowej. Kosztowna modernizacja linii produkcyjnych czy wymiana parku maszynowego na urządzenia nowsze i o wyższej klasie energetycznej również zaowocuje znacznym obniżeniem rachunków za prąd. Warto rozważyć wdrożenie nowoczesnych, ekologicznych technologii, takich jak kogeneracja czy fotowoltaika. Kogeneracja to proces, w którym jednocześnie powstaje prąd i ciepło. Dzięki obniżeniu zużycia paliwa, prąd wyprodukowany podczas tego procesu będzie tańszy niż zakupiony z sieci. Z kolei nadmiar energii elektrycznej może być wprowadzony do sieci elektrycznej i sprzedany. Dysponując instalacją fotowoltaiczną, zużycie energii elektrycznej w firmie jest (całkowicie lub częściowo) zaspokajane przez własną produkcję, a jej nadmiar również może zostać sprzedany. Takie rozwiązania proponują firmy multienergetyczne jak EWE i pakiet Energia 360.

Tani prąd dla firm – co jeszcze można zrobić, by płacić mniej?

Jednym ze sposobów na tani prąd dla firm jest zmiana sprzedawcy, wybór odpowiedniejszej dla przedsiębiorstwa taryfy, czy zawarcie umowy na dłuższy okres, dzięki czemu firma może oszczędzić na rachunkach za prąd aż 30%.

Warto także skorzystać z zamrożenia ceny prądu w 2023 r. Jest to rozwiązanie wprowadzone ustawowo w grudniu ubiegłego roku i przewidujące stałą cenę za energię elektryczną w wysokości 785 zł/MWh. Chcesz złożyć wniosek o tani prąd? Dla kogo rząd przewidział takie rozwiązanie? Ze stałej ceny za prąd mogą skorzystać mikro-, małe i średnie firmy, zatrudniające do 250 pracowników. Aby skorzystać z niższej ceny energii elektrycznej dla przedsiębiorstw, należało do 30 listopada 2022 r. złożyć oświadczenie odbiorcy uprawnionego, potocznie nazywane wnioskiem o tani prąd dla firm. Wniosek można złożyć po tym terminie, zmniejszona stawka naliczana będzie od miesiąca następującego po miesiącu, w którym go złożyliśmy. Wniosek musi zawierać szacunkowe wyliczenie zużywanej przez firmę energii oraz wskazanie wszystkich punktów poboru energii, które mają zostać objęte zamrożeniem cen.

Sposobów na ograniczenie rachunków za prąd dla firm jest kilka. Jednym z nich jest zwiększenie efektywności energetycznej, dzięki rozwiązaniom wdrożonym po przeprowadzeniu audytu energetycznego. Może nim być np. wdrożenie kogeneracji. Oszczędności przyniesie również złożenie wniosku o tani prąd dla firm, czy zmiana sprzedawcy.

autor zdjęcia: sitthiphong

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.