KK: Klimat jest dobrem wspólnym

W miniony piątek, 25 września, podczas przemówienia na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ papież Franciszek apelował o podjęcie globalnych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego, walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz szeroko pojętą niesprawiedliwością. Namawiał, by dalszy rozwój przebiegał w sposób zrównoważony oraz odpowiedzialny.

Od początku pobytu w USA papież Franciszek podkreślał konieczność walki z postępującymi zmianami klimatu. Kwestie ochrony środowiska były jednym z kluczowych tematów wizyt w Białym Domu, Kongresie USA oraz w przemówieniu wygłoszonym na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W trakcie spotkania z prezydentem Barackiem Obamą papież zaznaczył, że żyjemy w  „krytycznym momencie historii”, a „zmiany klimatyczne są problemem, którego nie można zostawić następnemu pokoleniu”. W czwartek, 24 września Jego Świątobliwość skierował swoje słowa do kongresmenów. Wystąpienie papieża Franciszka zostało niezwykle entuzjastycznie przyjęte nawet przez najbardziej konserwatywnych republikanów. W piątek, 25 września zwierzchnik Kościoła katolickiego przemawiał na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Padły niezwykle ważne słowa o potrzebie holistycznego podejścia do kwestii środowiska, ubóstwa, wykluczenia społecznego i zmianie podejścia odnośnie dalszego rozwoju na bardziej zrównoważony i odpowiedzialny. Papież podkreślił przy tym, że ludzie powinni kierować się prawem moralnym, etyką, a także pojęciem dobra wspólnego.

„Po raz kolejny papież Franciszek wykazał niesamowitą determinację. Starał się uświadomić  ludzi, że utworzenie wiążącego porozumienia podczas Szczytu Klimatycznego w Paryżu (COP21) może być naszą ostatnią szansą, by zapobiec powolnej, nieodwracalnej samozagładzie. Podkreślał, że w tym momencie kluczowe jest podjęcie globalnych działań w celu przeciwdziałania dalszej dewastacji środowiska naturalnego.” – mówi Krzysztof Jędrzejewski rzecznik polityczny Koalicji Klimatycznej.

Bez wątpienia kilkudniowa wizyta papieża Franciszka w USA przejdzie do historii. Jego Świątobliwość jest jednym z niewielu zwierzchników Kościoła katolickiego, który przemawiał na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz w Kongresie USA. Wystąpienie papieża było niezwykle poruszające, polityczne i społeczne. Pozostaje mieć nadzieję, że słowa Jego Świątobliwości na długo pozostaną w pamięci polityków oraz skłonią ich do głębszego zastanowienia się nad przyszłością naszej planety, co zaowocuje zawarciem sprawiedliwego porozumienia podczas Szczytu Klimatycznego w Paryżu (COP21).

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Nie będzie zakazu palenia węglem w Krakowie

Następny artykuł

Sposób na podwojenie żywotności baterii laptopa i telefonu

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,