Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Klaster Energii a rozwój energetyki w pięciu gminach

Klaster Energii a rozwój energetyki w pięciu gminach

Klaster energii to inicjatywa polegająca na rozwoju energetyki w skali lokalnej i regionalnej. Nowy powstał w wyniku współpracy gmin, takich jak: Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Rawa Mazowiecka, Wolbórz oraz Rzeczyca i Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej.

List intencyjny w sprawie utworzenia klastra energii podpisali przedstawiciele władz pięciu miejscowości województwa łódzkiego: Tomaszowa Mazowieckiego, Opoczna, Rawy Mazowieckiej, Wolborza i Rzeczycy, jak również Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej.

Reklama

Celem gmin jest redukcja emisji zanieczyszczeń, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego oraz osiągnięcie samowystarczalności energetycznej wskutek budowy własnych źródeł wytwórczych bazujących na lokalnych zasobach paliwowych (w tym OZE).

Jak twierdzi prodziekan ds. współpracy i rozwoju, Sylwia Całus z Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej, klaster energii to mechanizm, który pozwala na rozwój energetyki w skali lokalnej oraz regionalnej i uwzględnia system zarządzania popytem.

Mechanizm zapewnia generowanie energii elektrycznej z jednej strony z paliw konwencjonalnych, z drugiej z odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo pozwala na produkcję ciepła z OZE i z energii konwencjonalnej, wytwarzanie paliw gazowych, płynnych, obrót energią elektryczną, sprzedaż energii bądź paliw odbiorcom końcowym oraz magazynowanie energii i jej nośników.

Klastry energetyczne dają znacznie większe możliwości rozwoju miasta, ponieważ projekty kogeneracji energetycznej są lepiej oceniane przy ubieganiu się o środki zewnętrzne.

Największy postęp w pracach nad projektem gminy samowystarczalnej energetycznie zanotowano w przypadku Tomaszowa Mazowieckiego – m. in. za sprawą raportu opracowanego wcześniej przez Politechnikę Częstochowską.

Ponadto rząd poinformował, że część środków ma być przeznaczona na rzecz tych samorządów, które podejmą się wyzwania gmin samowystarczalnych energetycznie, co z pewnością pomoże w osiągnięciu 80% – czy też 85% dofinansowania. Dofinansowanie to sprawi, iż mieszkańcy będą ponosić mniejsze koszty, a gmina w danym momencie stanie się samowystarczalna energetycznie.

Do udziału w projekcie mają być zaproszeni też lokalni przedsiębiorcy. Według burmistrza Wolborza – Andrzeja Jarosa, forma takiej współpracy otworzy gminom nowe możliwości dofinansowania rozwoju sektora energii odnawialnej.

Mamy zainteresowanych przedsiębiorców, którzy to chcą przystąpić do Klastra, jest on korzystny zarówno dla przedsiębiorców, którzy produkują energię, jak i dla podmiotów odbierających energię, jednak również dla nas jako samorządu, gdyż w perspektywie daje obniżenie koszów funkcjonowania. Jest to możliwość wspólnego osiągnięcia sukcesu i rozwoju naszych lokalnych społeczności”, podkreślił wójt Rzeczycy, Marek Kaźmierczyk.

źródło: onet.łódź

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.