Kolejne firmy deklarują przejście na 100 proc. OZE

Takie firmy jak Goldman Sachs, Nike czy Starbucks dołączyły do grona 36 firm z prestiżowej listy Fortune 500, które zobowiązały się do całkowitego pokrycia swojego zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych.

Poza wymienionymi już potentatami, na zaingurowanej w zeszłym roku liście RE100, znajdziemy m.in. Walmart, Procter and Gamble, Johnson and Johnson, Unilever, Ikea, H&M czy Nestle. Najwięcej firm, które chcą przejść na zieloną energię, wywodzi się z USA czy Europy Zachodniej, ale są na niej również m.in. chiński Elion Resuorces Group czy indyjski Infosys.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Członkostwo w grupie RE100 zobowiązuje do wskazania jasnej strategii przejścia na zieloną energię i publikowania corocznych raportów na temat postępów w realizacji przyjętego celu. Poszczególne firmy zobowiązują się przejść na całkowite zasilanie energią z OZE w latach 2020-2050. Aby zrealizować cel, będą one inwestować we własne źródła OZE lub kupować energię z farm fotowoltaicznych czy wiatrowych na podstawie umów PPA.

Zdaniem The Independent, decyzja o przejściu na 100 proc. zielonej energii może nie wynikać tylko z altruizmu poszczególnych firm, a biznes deklarujący przejście na niskoemisyjność jest lepiej oceniany przez rynek i może liczyć na wyższe zyski.

Na stronie grupy RE100 możemy przeczytać, że sektor prywatny odpowiada za ponad połowę konsumpcji energii elektrycznej na świecie. Poprzez zwiększanie popytu biznesu na energię odnawialną jako części wykorzystywanej przez niego energii, RE100 przyczyni się do przyspieszenia transformacji globalnego rynku energii, umożliwiając przejście do niskoemisyjnej przyszłości.

Lista firm RE100 znajduje się tutaj.