Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Koniec z dominacją Gazpromu? Polska i Słowacja wybudują wspólne połączenie gazowe

Koniec z dominacją Gazpromu? Polska i Słowacja wybudują wspólne połączenie gazowe

Dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw surowców jest priorytetem dla wielu państw. Jednym z działań mających na celu uniezależnienie się od niepewnych dostawców jest budowa własnych systemów przesyłowych. Umowa dotycząca takiego właśnie działania została podpisana przez polskich i słowackich operatorów sieci przesyłowych gazu. Zobowiązali się oni do budowy gazowego interkonektora, będącego jedną z najważniejszych części gazowego korytarza Północ-Południe. Stworzenie tej infrastruktury umożliwi dostarczanie gazu ze Świnoujścia na teren Słowacji.

Polskim operatorem projektu jest Gaz-System, a słowackim Eustream. Budowie polsko-słowackiego połączenia gazowego nadano status priorytetowego z punktu widzenia Unii Europejskiej, ponieważ jest ono najważniejszą częścią trasy, którą gaz będzie przesyłany na południe Europy z Norwegii. Budowa interkonektora jest bardzo istotna, ponieważ stanowi on brakujące połączenie pomiędzy słowackim i polskim systemami przesyłu gazu.

Reklama

Zaangażowani w sprawę operatorzy sieci przesyłowych zgodnie podkreślają, że planowana przez nich inwestycja niesie ze sobą wiele korzyści. Pomoże w odcięciu się od Gazpromu, a państwa znajdujące się w obszarze planowanej realizacji otrzymają bezpośredni dostęp do północnych źródeł gazu, jak np. terminalu LNG znajdującego się na Morzu Bałtyckim. Planowany interkonektor połączy nas ze Słowacją, Węgrami oraz planowanym dopiero gazociągiem Eastring, co sprawi, że możliwe będą także dostawy płynące z kierunku południowego.

„Budowa tego interkonektora gazowego zwiększy regionalne bezpieczeństwo energetyczne i stworzy nowe możliwości handlu gazem ziemnym z korzyścią dla klientów europejskich” – zauważył cytowany przez portalbusinessinsider.com.pl Ratislav Nuković, szef słowackiej sieci przesyłowej Eustream.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.