Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Koniec z osiołkami w Petrze! Zastąpią je meleksy

Koniec z osiołkami w Petrze! Zastąpią je meleksy

W starożytnym mieście Petra w Jordanii konie i muły są zastępowane przez pojazdy elektryczne. Wszystko w celu poprawy dobrostanu zwierząt i dążenia do zgodności z zasadami UNESCO. Koniec z osiołkami w Petrze to także dobra wiadomość dla osób z niepełnosprawnościami.

Reklama

Zmiany w starożytnym mieście

Jeśli kiedyś przez głowę przeszły Ci wakacje w Jordanii, to Petra musiała być obowiązkowym punktem na planie twojej podróży. Starożytne miasto Nabatejczyków, którego początki sięgają III w. p.n.e., robi wręcz mistyczne wrażenie.

DSC 0424 1
DSC 0440
DSC 0488
Petra, mat. własne

Niestety, wycieczkę psuł widok zmęczonych osiołków, które obok wielbłądów stanowiły do niedawna główny środek transportu w Petrze. Temperatura sięgająca 40℃, pęd zwierząt ku górze po kamiennych stopniach z turystami na grzbietach oraz ponaglanie osiołków pejczem składały się na bardzo smutny obraz.

Na szczęście już dziesięć pojazdów elektrycznych zastąpiło dwanaście tradycyjnych powozów napędzanych zwierzętami. Posunięcie to nastąpiło po protestach zwolenników praw zwierząt.

Zobacz nową flotę pojazdów elektrycznych w starożytnym mieście:

Koniec z osiołkami w Petrze

Konie i muły od dawna ciągnęły bryczki turystyczne przez starożytne miasto. Jednak w 2018 roku grupa PETA zajmująca się prawami zwierząt rozpoczęła kampanię mającą na celu położenie kresu maltretowaniu 1300 koni, osłów i wielbłądów. Grupa twierdzi, że zwierzęta często znosiły bicie i długotrwałe braki jedzenia, wody i nie mogły odpocząć w cieniu.

Projekt został również przyjęty z zadowoleniem, także dlatego, że ułatwia dostęp do Petry dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Według zarządców zabytków liczba meleksów może się podwoić w przyszłości – ale zależy to od popytu, który jest wciąż niski ze względu na ograniczenia w podróżowaniu. Pojazd elektryczny nie jest w stanie dowieźć turystów w najbardziej odległe zakątki wykutego w skale miasta.

Petra przyciąga ponad milion turystów rocznie. Miejmy nadzieję, że władze znajdą sposób na całkowitego wyeliminowanie tego problemu. Koniec z osiołkami w Petrze zaoszczędzi cierpienia wielu zwierzętom.

Chcesz wiedzieć więcej nt. walki o prawa zwierząt w turystyce? Zobacz artykuł:

źródło: middleeasteye.net, france24.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.