Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kościół angażuje się w walkę ze smogiem

Kościół angażuje się w walkę ze smogiem

Polska to jeden z najbardziej religijnych krajów w Europie. Nic więc dziwnego, że Kościół odgrywa dużą rolę w kształtowaniu świadomości Polaków, nie tylko tej religijnej. Kapłani wykorzystują taki przywilej na rozmaite sposoby, nawet na takie godne pochwały – czego przykładem jest plan realizowany przez dolnośląskich biskupów. Wystosowali oni specjalny list do wiernych, który został odczytany w niedzielę 10 grudnia br. w kościołach tego regionu. Celem tego przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi na to, jak istotne jest dbanie o środowisko naturalne.

List dolnośląskich biskupów to apel mający na celu zachęcenie wiernych do przeanalizowania swoich codziennych zwyczajów i zachowań, które często są szkodliwe dla środowiska. Biskupi w treści swojego orędzia wyrażają poparcie dla działań rządzących, mających na celu wyeliminowanie problemu smogu z codziennego życia m.in. za sprawą wprowadzania ustaw antysmogowych.

Reklama

– Zanim zostaną wdrożone nowe przepisy czy nowoczesne technologie, powietrze powinno zostać oczyszczone z ludzkiej lekkomyślności, która pozwala na spalanie w piecach: śmieci, odpadów czy plastikowych przedmiotów. Od każdego z nas zależy czy powietrze, którym oddychamy w naszych miastach, będzie służyło zdrowiu i życiu czy będzie przyczyną chorób i wcześniejszej umieralności. Dlatego papież Franciszek we wspomnianej encyklice zachęca do prostych czynności, jak: korzystanie z komunikacji zbiorowej czy cieplejsze ubranie się zamiast odkręcania kaloryferów. Możemy jedynie wyobrazić sobie, co by było, gdyby wszyscy katolicy w naszym kraju od dziś postanowili kierować się w swoich wyborach papieskimi wskazaniami. Możemy być pewni, że zmiana byłaby ogromna. Wielkie cele bowiem osiąga się małymi krokami – można przeczytać w liście dolnośląskich biskupów.

Wedle danych GUS-u z 2011 roku aż 87% mieszkańców Polski to katolicy. Dolnośląska inicjatywa może zatem okazać się strzałem w dziesiątkę, która chociaż części społeczności Kościoła katolickiego uświadomi istotę ekologicznych problemów naszych czasów.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.