Minister Rozwoju Gospodarki Kosowa, Valdrin Lluka, poinformował niedawno, że władze mają zamiar udzielić licencji na od 100 MW do 120 MW nowych mocy w elektrowniach wodnych, słonecznych i wiatrowych. „Pamiętajmy przy tym, że istnieje ogromny potencjał dla zagranicznych i lokalnych inwestorów w tego rodzaju źródła energii”, powiedział minister.
W swoim oświadczeniu Lluka zapewnił, że licencje na inwestycje w projekty dotyczące energii odnawialnej będą przyznawane w sposób otwarty i przejrzysty, w drodze publicznej aukcji oraz w celu „uniknięcia problemów powodowanych przez licencje i tworzenie list kolejkowych”.
Lluka ogłaszał już w listopadzie ubiegłego roku zamiar promowania energii słonecznej poprzez nowy mechanizm aukcji. W tym czasie minister powiedział, że aukcje słoneczne mogą zwiększyć inwestycje w tym sektorze do wysokości ok. 100 milionów euro, ale nie podawał dalszych szczegółów na temat procesu aukcyjnego czy wielkości projektów, które są w stanie konkurować o dofinansowania.
W marcu tego roku minister potwierdził swoje zaangażowanie w OZE, wzywając instytucje finansowe, takie jak Bank Światowy oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, do pomocy w wspieraniu tych inwestycji w Kosowie. Patrząc jednak na zrewidowany krajowy plan działania w zakresie OZE, jaki Kosowo ustaliło na lata 2010-2018 oraz 2018-2020, który został przedstawiony do publicznej konsultacji w sierpniu tego roku, wydaje się, że cel energetyczny kraju na 2020 r. został zwiększony o zaledwie 20 MW – do 30 MW. Plan zakłada, że największy udział OZE w miksie ma pochodzić z małych i średnich elektrowni wodnych – 124,1 MW, oraz farm wiatrowych o łącznej przewidywanej mocy 173,8 MW.
Według rządu kosowskiego wystarczyłoby to, aby osiągnąć cel 25% energii ze źródeł odnawialnych w krajowym miksie energetycznym do 2020 r. W dokumencie tym rząd kosowski stwierdził również, że planuje zdefiniować nowe zasady aukcji energii ze źródeł odnawialnych w 2019 roku.
UE wezwała Kosowo w kwietniu zeszłego roku, by uczyniło więcej dla energii ze źródeł odnawialnych. Poprzedni plan wdrożenia tego rodzaju systemów, wprowadzony przez rząd, rozpoczął się latem 2016 r. i obejmował dodanie jedynie 10 MW nowych mocy słonecznych, przy jednoczesnym celu na poziomie około 250 MW odnawialnych źródeł energii łącznie.
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.