Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kraków bardziej zielony? Drzewa mogą wrócić na Plac Marii Magdaleny i na Rynek Główny

Kraków bardziej zielony? Drzewa mogą wrócić na Plac Marii Magdaleny i na Rynek Główny

Plac Marii Magdaleny w Krakowie czeka w przyszłym roku przebudowa. Wcześniej słyszeliśmy, że drzewa mają wróci także na Rynek Główny. Kraków bardziej zielony – czy to może się wydarzyć?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Kraków bardziej zielony

Pomnik przedstawiający jezuitę ks. Piotra Skargę ma niebawem zniknąć z placu Marii Magdaleny. Jak ustalił portal LoveKrakow.pl, na jego miejscu zostanie zasadzone duże drzewo i posadzona trawa.

1 1
Dawniej na placu posadzone były drzewa, potem niestety zdecydowano się na ich usunięcie, źródło: wikimedia commons
yQ wtgPKI ohoE8eh1wgVMvzG9orEVHMG8cUfyGSqicY0nTKum4UNhQ6Kqhbc7s2uel7hFnhAsqJnEdQQxgA3DQVQ7dNOoxNFvX 8XWAF 2NUklyHJbErCpmU71GYCH5KYt2sq5S=s0
Obecnie plac bez drzew wygląda surowo i nieprzyjaźnie, źródło: wikimedia commons

Ustawiony w 2001 roku pomnik może zostać przeniesiony na teren pobliskiego Collegium Broscianum Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeśli rektor uczelni wyrazi zgodę.

Zielona oaza w środku miasta

– Chcemy zerwać bruk, posadzić duże drzewo i zasiać trawę. Myślę, że taka zielona oaza będzie szczególnie doceniana przez mieszkańców i turystów w upalne dni – mówi dla portalu LoveKrakow.pl osoba z krakowskiego magistratu.

Przebudowa placu miałaby zostać przeprowadzona przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa w przyszłym roku. Drzewa mają pozytywny wpływ na otoczenie, ich funkcje to m.in.:

1. Rekreacyjna i zdrowotna:

 • poprawa klimatu akustycznego,
 • wzmaganie aktywności fizycznej,
 • poprawa stanu zdrowia mieszkańców.

2. Klimatyczna i redukująca zanieczyszczenia powietrza:

 • ochrona przed wiatrem,
 • wzbogacanie powietrza w wilgoć,
 • zmniejszanie amplitudy temperatur,
 • wpływ na skład powietrza atmosferycznego.

3. Biologiczna i retencyjna:

 • zatrzymywanie wód opadowych,
 • tworzenie siedlisk życia dla zwierząt, innych roślin i grzybów,
 • wydzielanie substancji antybiotycznych tzw. fitoncydów.

4. Estetyczna, miastotwórcza i wizerunkowa:

 • dodatni wpływ na krajobraz i estetykę miasta,
 • kreowanie miasta innowacyjnego,
 • potencjalna możliwość zatrzymania rozlewania się miasta.

Plac Marii Magdaleny to nie jedyne miejsce w centrum Krakowa, gdzie mogą wrócić drzewa.

Czy drzewa wrócą na Rynek Główny w Krakowie?

Media już w czerwcu podawały, że Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie jest na etapie kwerendy historycznej. Po jej zakończeniu urzędnicy planują skierować pismo do wojewódzkiego konserwatora zabytków w sprawie możliwości przywrócenia drzew na płycie rynku.

Kwerenda historyczna może sugerować nowe nasadzenia drzew w miejscach, w których rosły już kiedyś. Dawniej, czyli jak podaje Gazeta Krakowska – w 20-leciu międzywojennym, rzędy roślin znajdowały się wzdłuż frontowych ścian kamienic i Sukiennic. W miejscach tych obecnie znajdują się ogródki kawiarniane. Kraków bardziej zielony był już w przeszłości.

aaaaa
Na Rynku Głównym w Krakowie dawniej posadzone były drzewa, dobrze jednak, że nie ma już samochodów… źródło:: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Mam nadzieję, że tym razem uzyskamy zgodę od wojewódzkiej konserwator na to, żeby posadzić kolejne drzewa, na to, żeby posadzić kolejne drzewa, żeby tego cienia było trochę więcej, żeby on bardziej sprzyjał mieszkańcom do wypoczynku, również w upalne dni. Wydaje nam się, że drzewa coraz bardziej przebijają się do świadomości, również na tych zabytkowych placachkomentował w czerwcy Piotr Kempf, Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskie w Krakowie.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie twierdzi, że „zwiększanie powierzchni biologicznie czynnych w mieście jest pilną potrzebą”. 

Kraków bardziej zielony? Czekamy na zmianę na jednym z najpiękniejszych średniowiecznych rynków Europy. A jakie jest Wasze zdanie o projekcie?

źródło: LoveKrakow.pl, radiokrakow.pl, ipp.expert

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.