Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Leśny grobowiec. Poznaj projekt polskiego artysty Forest Memorial

forest memorial

Leśny grobowiec. Poznaj projekt polskiego artysty Forest Memorial

Artystka Briar Bates miała przed śmiercią powiedzieć do swoich bliskich: „Pochowajcie mnie w moim ogródku”. Pomnik w lesie z pewnością byłby odpowiedzią na jej prośbę. Projekt autorstwa Tomka Michalskiego Forest Memorial dedykowany jest tym, którym natura jest bliższa niż konwencjonalna wizja pochówku.

Reklama

Pochówek w lesie w zgodzie z naturą

Tomek Michalski dedykuje swój leśny projekt wtajemniczonym i tym, którzy nie chcą zagłębiać się w religijne wątki, ateistom, wierzącym, jak i po prostu otwartym na nowe rozwiązania. Koncept Forest Memorial powstał na bazie osobistych odczuć i przemyśleń.

Projekt powstał dlatego, że nie chciałbym być pochowany na typowym cmentarzu ze względu na panujący tam chaos i brak estetyki. Forest Memorial to z jednej strony ponad religijne miejsce pochówku, z drugiej pretekst do kontemplacji życiamówi autor leśnego grobowca.

Pomysł na leśny pochówek pojawił się w głowie autora kilka lat wcześniej. Jego głównym założeniem jest łączność człowieka z naturą, co podkreśla minimalistyczny, a zarazem monumentalny grobowiec, który ma wtapiać się w otoczenie.

Bryła ma wtopić się w las, w przestrzeń pełną dojrzałych szumiących drzew i bujnych krzewów. Bez różnorakich pomników, bez betonu, sztucznych nasadzeń i licznych ogrodzeń. Jedynie wysoki prostopadłościan z zewnątrz obłożony ciemnym drewnem, opalanym techniką shugiban. W środku miejsce na urny, w ścianie pamięci wykonanej z jasnego drewna czytamy na stronie.

Dzięki ażurowemu sklepieniu do środka będzie wpadać naturalne światło. Projekt nie potrzebuje dostępu do mediów.

Tomek Michalski nie wie, czy projekt zostanie zrealizowany. Zależy to od zainteresowania inwestorów oraz tych, którzy woleliby spocząć w leśnym zaciszu w otoczeniu drzew i mchów niż utkwić w grobie na cmentarzu sztucznych kwiatów.

Sacrum i profanum

O projektach, koncentrujących się na alternatywnym pochówki w ekologicznym i bliskim naturze wydaniu pisaliśmy już kilka razy. Bob Hendrikx z Holandii zaprojektował trumnę wykonaną z grzybni. Ciało, zamiast tkwić długi czas w konwencjonalnym grobie, rozłoży się w niej, stając się organicznym nawozem. Inspiracją dla firmy Recompose była amerykańska artystka Briar Bates. “Stań się glebą, kiedy umrzesz” brzmi hasło Recompose. Firma proponuje najbardziej naturalną formę transformacji martwego ciała w nawóz.

Kompostowanie ludzkich zwłok, inaczej Naturalna Redukcja Organiczna (NOR) to nic innego, jak pozwolenie na naturalny rozkład ciała w glebie. Proces zachodzi w temperaturze ok. 50-70℃, a zwłoki rozkładają się od 30 do 60 dni. Z każdej zmarłej osoby powstaje około metr sześcienny gleby, która może być potem wykorzystana do użyźnienia gleby. 

źródło: Forest Memorial

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.