Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekologiczna alternatywa dla trumny – lodowa urna

Ekologiczna alternatywa dla trumny – lodowa urna

Lodowa urna na prochy, którą zaprojektowała amerykańska architektka Diane Leclair Bisson, to kolejne rozwiązanie pozwalające odejść z tego świata w przyjazny dla środowiska sposób. Ta wyjątkowa urna może zostać zakopana w ziemi, jak i umieszczona w akwenie wodnym.

BANER MOBILEB1
Reklama

Alternatywne rozwiązanie

Ekologiczne pogrzeby rok rocznie stają się coraz bardziej popularne. Tradycyjny pochówek wymagający dużo miejsca związany jest także z zakupem drewnianej trumny i płyty nagrobnej, co generuje zarówno spore koszty, jak i ślad węglowy. Nic więc dziwnego, że pojawiają się nowe, alternatywne rozwiązania. Jakiś czas temu pisaliśmy o zakładzie pogrzebowym, który umożliwia przekształcenie ludzkich zwłok w kompost. Teraz pojawiła się kolejna propozycja – lodowa urna zero waste.

W pełni ekologiczna urna

Autorką tego nietypowego, ale całkowicie przyjaznego środowisku rozwiązania, jest amerykańska projektantka i architektka Diane Leclair Bisson. Dostrzegając wszystkie niedogodności związane z tradycyjnym pochówkiem, postanowiła opracować sposób na stworzenie urny, która będzie w pełni ekologiczna. Po wielu eksperymentach z różnymi materiałami, Bisson wykorzystała lód, który okazał się zarówno najbardziej ekologicznym, jak i plastycznym surowcem.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Zaprojektowała lodową szkatułkę, która odlewana jest za pomocą specjalnej formy. Sam proces jest bardzo prosty – prochy zostają zalane wodą a następnie zamrożone w specjalnej, ekologicznej chłodni. Górna część lodowej urny pozostaje płaska tak, by możliwe było ułożenie kwiatów na jej szczycie. Jak podkreśla autorka, lodową urnę można zakopać w ziemi spławić rzeką, jak i umieścić w jeziorze, morzu czy oceanie. Tam, poprzez powolne roztapianie się lodu, prochy zostaną uwolnione. Bisson zaznacza, że prochy pochodzące z kremacji są nietoksyczne, więc w żaden sposób nie zagrożą akwenowi, w którym się znajdą.

Źródło: whitemad.pl

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Źródło zdjęć: canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.