webinar32 soze
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Modliszki zlatują się do Poznania. Przez zmiany klimatu zadomowiły się na dobre

Modliszki zlatują się do Poznania. Przez zmiany klimatu zadomowiły się na dobre

Czy wiesz, że w Polsce występuje tylko jeden gatunek modliszki? Te małe stworzenia w ostatnich latach często pojawiają się w miastach. Sprzyjająca im, wysoka temperatura warunkowana zmianami klimatu powoduje, że osiadają w nich chętniej i na dłużej.

Reklama

Ciągnie je do miasta

Mieszkańcy Poznania w ostatnim czasie coraz częściej spotykają na swoich drogach intrygujące, zielone istoty. To modliszki – znane ze swych morderczych zachowań godowych. Choć przez liczne opowieści mogą wydawać się nam niebezpieczne, to dla ludzi pozostają niegroźne. Pomimo że są drapieżnikami i to naprawdę skutecznymi, to jeśli nie stworzysz dla nich zagrożenia, nie powinny cię zaatakować (ugryźć). 

Te ledwie siedmiocentymetrowe żyjątka w ciągu ostatniej dekady znacznie zwiększyły swoją liczebność i aktualnie rozprzestrzeniły się na blisko 80% terytorium Polski. Mimo to ich widok nadal potrafi zdziwić. Zwłaszcza że zaczęły o wiele częściej wymykać się z pól czy łąk i odwiedzać… miasta.

Przyleciały za wcześnie

Jednym z miast, które w ostatnim czasie “opanowały” modliszki, jest Poznań. Owady były już wcześniej w nim widywane, jednak nie spodziewano się ich o tak wczesnej porze. 

– Nalot modliszek na Poznań to zjawisko, które obserwujemy od kilku lat. W tym roku migracje zaobserwowaliśmy już 2 tygodnie wcześniej niż zwykle – objaśniał Mikołaj Kaczmarski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – Myślę, że obecność tego owada w Poznaniu, może spowodować większe zainteresowanie przyrodą i owadzim światem.

Fot. Josch13 pixabay.com
Fot. Josch13, pixabay.com

Globalne ocieplenie im sprzyja

Te małe, zielone stworzenia są niezwykle fascynujące i… bardzo waleczne. Żywią się owadami i nawet jeśli są od nich mniejsze, nie obawiają się stawać w szranki. Zjadają osy, motyle, muchy, pasikoniki, a nawet pająki. To istni kontrolerzy populacji owadów – a przy tym wskaźniki zmian klimatycznych.

Ich obecność w Polsce nie powinna już nikogo szokować. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co może nam powiedzieć. Modliszki są zwierzętami ciepłolubnymi – sprzyjają im wysokie temperatury. Jeszcze do niedawna były spotykane głównie w krajach południowej Europy, gdzie jak powszechnie wiadomo, temperatury są zazwyczaj wyższe niż u nas. W ciągu ostatnich lat stopniowo rozprzestrzeniły się, a aktualnie żyją już na niemal całym terytorium naszego kraju. To wiele mówi na temat postępującego, globalnego ocieplenia.

Co wydaje się być równie interesujące to to, że te zielone owady, które zazwyczaj żyły na łąkach, polanach, czy w parkach, coraz częściej spotykane są w centrach miast. Jak już wspomnieliśmy – wysoka temperatura im sprzyja, a miasta potrafią stworzyć swoistą kopułę ciepła.

Niech jednak nie zmyli was szeroki zakres terytorialny występowania tych zwierząt – modliszka pospolita jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem i znajduje się pod ścisłą ochroną. Pamiętajcie, jeśli znajdziecie je w ogrodzie – pozostawcie je w spokoju. A jeśli traficie na nie wewnątrz domu, mieszkania, czy w niebezpiecznym miejscu, delikatnie przenieście na trawę. Za zabicie tego owada lub zniszczenie jego siedlisk grozi kara grzywny, a w niektórych przypadkach nawet pozbawienia wolności. 

Źródła: poznan.eska.pl,  poznan.tvp.pl

Fot.: Josch13, pixabay.com; maps.google.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.