Mount Everest z zakazem plastiku

Od stycznia 2020 roku Nepal wprowadza zakaz plastiku jednorazowego użytku na i wokół Mount Everest. Nowe regulacje mają na celu ograniczenie ilości odpadów pozostawionych przez himalaistów. Zakaz będzie obowiązywał w gminie Khumbu Pasang Lhamu.

Władze Nepalu poinformowały, że z początkiem 2020 roku wprowadzają zakaz stosowania plastikowych butelek po napojach bezalkoholowych i jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych o grubości poniżej 30 mikronów. Wyjątek stanowią plastikowe butelki na wodę.

Konsultujemy się ze wszystkimi stronami na temat tego, co można zrobić z plastikowymi butelkami z wodą. Wkrótce znajdziemy na to rozwiązanie – powiedział w rozmowie z CNN Ganesh Ghimire, dyrektor administracyjny prowincji Khumbu.

Przepisy są próbą rozwiązania przez władze Nepalu narastającego problemu śmieci

Co roku do regionu przyjeżdża ponad 50 000 turystów, w tym himalaistów i trekkerów. W tegorocznym sezonie wspinaczkowym odnotowano liczbę 885 osób próbujących wspiąć się na Mount Everest. Oprócz rekordowej liczby wspinaczy, grupa wolontariuszy najwyższej góry świata zebrała równie rekordową ilość śmieci – ponad 10 ton odpadów. Ekolodzy obawiają się również, że zanieczyszczenie Everestu ma wpływ na źródła wody w dolinie.

Lokalne władze będą współpracowały z firmami trekkingowymi, liniami lotniczymi i Nepalskim Stowarzyszeniem Alpinistów w celu wyegzekwowania zakazu plastiku, choć nie ustalono jeszcze kary za jego naruszenie.

Himalayan Plastic Removal Project

Źródło: https://www.thejakartapost.com

 

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

W Kairze powstaną wiszące ogrody Egiptu

Pracownia Stefano Boeri Architetti pracuje nad innowacyjnym projektem wiszących ogrodów, które zostaną zbudowane na przedmieściach Kairu. W jednym z budynków powstanie hotel, pozostałe dwa będą pełniły funkcję luksusowych apartamentów. W każdym  znajdzie się prawie 15 tys. roślin drzewiastych i krzewiastych. To będą pierwsze obiekty tego typu w Afryce.