Mount Everest z zakazem plastiku

Mount Everest z zakazem plastiku

Od stycznia 2020 roku Nepal wprowadza zakaz plastiku jednorazowego użytku na i wokół Mount Everest. Nowe regulacje mają na celu ograniczenie ilości odpadów pozostawionych przez himalaistów. Zakaz będzie obowiązywał w gminie Khumbu Pasang Lhamu.

Władze Nepalu poinformowały, że z początkiem 2020 roku wprowadzają zakaz stosowania plastikowych butelek po napojach bezalkoholowych i jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych o grubości poniżej 30 mikronów. Wyjątek stanowią plastikowe butelki na wodę.

Konsultujemy się ze wszystkimi stronami na temat tego, co można zrobić z plastikowymi butelkami z wodą. Wkrótce znajdziemy na to rozwiązanie – powiedział w rozmowie z CNN Ganesh Ghimire, dyrektor administracyjny prowincji Khumbu.

Przepisy są próbą rozwiązania przez władze Nepalu narastającego problemu śmieci

Co roku do regionu przyjeżdża ponad 50 000 turystów, w tym himalaistów i trekkerów. W tegorocznym sezonie wspinaczkowym odnotowano liczbę 885 osób próbujących wspiąć się na Mount Everest. Oprócz rekordowej liczby wspinaczy, grupa wolontariuszy najwyższej góry świata zebrała równie rekordową ilość śmieci – ponad 10 ton odpadów. Ekolodzy obawiają się również, że zanieczyszczenie Everestu ma wpływ na źródła wody w dolinie.

Lokalne władze będą współpracowały z firmami trekkingowymi, liniami lotniczymi i Nepalskim Stowarzyszeniem Alpinistów w celu wyegzekwowania zakazu plastiku, choć nie ustalono jeszcze kary za jego naruszenie.

Himalayan Plastic Removal Project

Źródło: https://www.thejakartapost.com

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.