Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Na Podkarpaciu powstaje jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

Na Podkarpaciu powstaje jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

Na Podkarpaciu powstaje jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

PGE rozpoczęła na Podkarpaciu budowę jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych. Do końca 2023 roku na działkach o powierzchni około 100 ha powstanie instalacja o mocy 100 MW. Co jeszcze wiemy o farmie Jeziórko?

Reklama

Duża farma PV na Podkarpaciu

Farma fotowoltaiczna o mocy 100 MW powstanie w Gminie Grębów ok 10 km od Tarnobrzega. Będzie składać się z blisko 200 tys. monokrystalicznych paneli słonecznych o mocy ponad 500 W każdy. 

Realizując tę inwestycję PGE będzie korzystało z najnowocześniejszych paneli o wysokiej produktywności. W 2023 roku z instalacji o mocy 100 MW produkowana będzie energia elektryczna odpowiadająca zapotrzebowaniu blisko 50 tysięcy gospodarstw domowych. W 2024 roku PV Jeziórko osiągnie docelową moc 153 MW. Do 2030 roku PGE planuje wybudować 3 GW nowych mocy z instalacji fotowoltaicznychWojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Farma fotowoltaiczna wyprodukuje każdego roku ok. 107 tys. MWh. Tyle energii pozwoli zaspokojenie potrzeb nawet 50 tys. gospodarstw domowych. To tyle, ile znajduje się w Tarnobrzegu i Stalowej Woli.

pv jeziorko

Parametry techniczne paneli pozwolą na uzyskanie wysokiej produktywności w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce. Na farmie Jeziórko zdecydowano się na użycie paneli bifacjalnych. Na czym polega ta technologia?

Jak działają moduły bifacjalne?

Dwustronne panele słoneczne zbudowane są z ogniw, które absorbują energię słoneczną zarówno stroną przednią jak i tylną, a następnie konwertują na energię elektryczną. Dodatkowy uzysk zależy od ilości dodatkowego promieniowania słonecznego, które dociera do tylnej części ogniwa. Niektóre zastosowania, na przykład w połączeniu z systemami śledzącymi ruch słońca, mogą zwiększyć efektywność instalacji nawet o połowę.

panel bifacjalny

Panele zamontowane na farmie PV Jeziórko będą bifacjalne. Oznacza to, że mogą one absorbować światło dwustronnie, zarówno  bezpośrednio padające na ogniwo, jak i odbite – docierające od tyłu. Wykorzystanie tego typu modułów pozwoli zwiększyć produkcję o kilka procent. Według wstępnych szacunków, będzie się ona kształtować w instalacji o mocy 100 MW na poziomie ok. 107 tys. MWh rocznieMarcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna, spółki z Grupy PGE odpowiadającej za powstanie projektów fotowoltaicznych.

W przypadku farmy Jeziórko moc instalacji zwiększy się zaledwie o kilka procent , ale to i tak duża korzyść biorąc pod uwagę skalę inwestycji. Panele bifacjalne zastosowano już m.in. na 19 farmach PV o mocy 1 MW każda, które PGE oddała ostatnio do eksploatacji. 


Jakie są plany inwestycyjne PGE w OZE? Polska Grupa Energetyczna planuje zwiększenie mocy z odnawialnych źródeł energii. 

OZE w PGE

Budowa farmy PV Jeziórko jest częścią programu inwestycyjnego Grupy PGE dotyczącego energetyki słonecznej. Pierwsze efekty realizacji tych planów PGE zaprezentowała kilka tygodni temu, kiedy zakończyły się prace budowlane na 19 farmach fotowoltaicznych o mocy do 1 MW każda. Inwestycje te powstały w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim.

W przyszłym roku zbudowane zostaną kolejne 24 instalacje. Będą to zarówno elektrownie jednomegawatowe, jak i farmy o większych mocach. Najważniejsze z nich, oprócz PV Jeziórko to: PV Augustynka (25 MW – powiat siemiatycki), PV Żółtańce (15 MW – powiat chełmski), PV Huszlew (13 MW – powiat łosicki), PV Gutki (12 MW – powiat grajewski), PV Pasterzowice (8 MW – powiat żagański), PV Krotoszyn (5 MW – powiat krotoszyński).

Łącznie w 2023 roku Grupa PGE będzie mieć wybudowanych lub znajdujących się w trakcie budowy instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 500 MW. W kolejnych latach ten proces będzie kontynuowany. Już dziś spółka ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne ok. 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2 GW.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 24 farmy fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.

źródło: PGE, zdj. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.