Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Polsce powstało 19 nowych farm fotowoltaicznych. Zasilą 7500 gospodarstw domowych

W Polsce powstało 19 nowych farm fotowoltaicznych. Zasilą 7500 gospodarstw domowych

W Polsce powstało 19 nowych farm fotowoltaicznych. Zasilą 7500 gospodarstw domowych

PGE Energia Odnawialna zakończyła prace budowlane na 19 farmach fotowoltaicznych o mocy do 1 MW. Nowe jednomegawatowe instalacje słoneczne powstały w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim. PGE planuje dalsze inwestycje w OZE.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

19 nowych farm fotowoltaicznych

W fotowoltaikę inwestują już z powodzeniem największe krajowe spółki energetyczne. Farmy fotowoltaiczne Polskiej Grupy Energetycznej, na których zakończono właśnie ostatnie prace budowlane, w 2021 roku wygrały aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach OZE.

Powstanie 19 elektrowni fotowoltaicznych to kolejny etap naszych inwestycji w energetykę słoneczną. Zostały one wybudowane z wykorzystaniem nowoczesnych, monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych o mocy ponad 500 W każdy. 

Ich parametry techniczne pozwalają na uzyskanie wysokiej produktywności, w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polscemówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

Panele zamontowane na nowych farmach PGE są bifacjalne. Oznacza to, że absorbują światło dwustronnie, zarówno bezpośrednio padające na ogniwo, jak i odbite – docierające od tyłu. 

Wykorzystanie tego typu modułów pozwoli zwiększyć produkcję o kilka procent. Według wstępnych szacunków, średniorocznie, będzie się ona kształtować, we wszystkich instalacjach, na poziomie ponad 17 GWh. Pozwoli to zabezpieczyć zapotrzebowanie energetyczne ok. 7500 gospodarstw domowych.

Polska Grupa Energetyczna, podobnie jak inne duże koncerny, stawia na dywersyfikację źródeł energii i inwestycje w OZE.

PGE inwestuje w fotwoltaikę

PGE podpisała właśnie umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą na budowę farmy fotowoltaicznej PV Augustynka o mocy 25 MW. W planach PGE jest budowa kolejnych mocy odnawialnych.

W przyszłym roku zbudowane zostaną kolejne 24 instalacje. Będą to zarówno elektrownie jednomegawatowe, jak i farmy o większych mocach. Jedna z kluczowych inwestycji powstanie w powiecie siemiatyckim na Podlasiu. Będzie to PV Augustynka o mocy 25 MW. W zeszłym tygodniu podpisaliśmy umowę na jej budowę z wyłonionym w przetargu wykonawcązauważa Marcin Karlikowski.

PGE deklaruje dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Środkami mającymi umożliwić realizację tego celu będą inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową. 

Jednym z elementów planu inwestycyjnego jest program rozwoju fotowoltaiki. W jego ramach do 2030 roku PGE postawi elektrownie słoneczne o łącznej mocy ok. 3 GW. Do tej pory PGE Energia Odnawialna zabezpieczyła na ten cel ok 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2000 MW. Nowe inwestycje realizowane będą na gruntach własnych Grupy PGE, ale również na gruntach dzierżawionych.

Plan ten jednak może się nie powieść bez inwestycji ze strony innych państwowych spółek. 

Miliardy na inwestycje infrastrukturalne

PGE posiada obecnie 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 24 farmy fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.

Jeszcze w tym roku PGE zamierza uzyskać szereg pozwoleń na budowę instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy około 260 MW. W kolejnych latach ten proces ma jeszcze przyspieszyć. Celem Grupy PGE jest rozwijanie projektów PV w tempie pozwalającym na zwiększanie corocznie portfela inwestycyjnego o ok. 300 MW. 

Tyle że, że przyłączenie kolejnych OZE do sieci staje się w Polsce coraz większym problemem. Na inwestycje infrastrukturalne związane z rozwojem sieci przesyłowej w Polsce Polskie Sieci Elektroenergetyczne przeznaczą do 2036 roku ok. 36 mld zł.

Projekty związane z rozbudową sieci w najbliższej dekadzie obejmą:

  • poprawę warunków zasilania, w tym minimalizację ograniczeń sieciowych związanych z przyłączeniem do sieci nowych OZE w całym systemie, 
  • rozbudowę sieci w kontekście planu nowych mocy jądrowych,
  • przyłączeń nowych jednostek wytwórczych zgodnie z wynikami aukcji rynku mocy na lata 2023-2026.

W kontekście planowanej budowy źródeł odnawialnych (wiatrowych) w Polsce Północnej, zarówno na morzu, jak i na lądzie, Polskie Sieci Elektroenergetyczne planują utworzenie nowej “autostrady energetycznej”.

Połączenie HVDC (linia wysokiego napięcia prądu stałego) pozwoli na integrację energii wytworzonej w lądowych i morskich źródłach wiatrowych zgromadzonych na północy ze zlokalizowanym na południu Polski przemysłem.

źródło; PGE, PSE, zdj. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.