Dofinansowania dla startupów energetycznych od PGE, PFR i NCBiR

Najbardziej innowacyjne startupy w Polsce mogą liczyć niebawem na spore dofinansowanie. Powstaje wspólny funduszy inwestycyjny formowany przez Polską Grupę Energetyczną PGE, Polski Fundusz Rozwoju oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Celem funduszu jest dofinansowywanie projektów z nowoczesnych sektorów, takich jak Przemysł 4.0, digitalizacja, systemy magazynowania energii, elektromobilność, big data czy cyfryzacja kontaktu z klientem. W firmy z tych obszarów fundusz zainwestować chce łącznie 100 milionów złotych.

Polenergia wkrótce znajdzie się w rękach Dominiki Kulczyk

W dniu 27 sierpnia Dominika Kulczyk podpisała porozumienie ze spółką Mansa Investments. Porozumienie ma prowadzić do wspólnego wykupu akcji Polenergii od pozostałych właścicieli, w szczególności mniejszościowych. Wykup 100% akcji, w konsekwencji pozwoliłby na wycofanie akcji spółki z giełdy. Kwota jaką proponuje Dominika Kulczyk wynosi 20,50 zł, PGE natomiast wystąpiło z ofertą 16,29 za akcję, gdy na wczorajszym zamknięciu notowań płacono 18,65 zł.

PGE w obliczu ryzyka finansowego

Eksperci z dziedziny energetyki podkreślają, że w razie kontynuowania przez PGE strategii opartej w głównej mierze na węglu, nieuchronnie uderzą w nią najnowsze przepisy powiązane z zanieczyszczeniami powietrza. Rozwiązaniem problemu ma być przejście w kierunku odnawialnych źródeł energii.