Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter wrzucili do rzeki Ganges plastikową butelkę, w której umieszczono specjalny nadajnik. Miał on zarejestrować, w jaki sposób wędrują zanieczyszczenia wrzucane do rzek. I jak długo pozostają w wodzie.
Mali, plastikowi rozbitkowie
Okazuje się, że śmieci, które trafiają do cieków wodnych, są w stanie podróżować tysiące kilometrów w zaledwie kilka miesięcy. Za pomocą satelity, która śledziła nadajnik umieszczony w przekaźniku, badacze mogli uważnie obserwować ten proces.
Rekord, jaki pobiła dryfująca butelka, wynosi 2845 kilometrów w 94 dni.

„Wiadomość w butelce”
No niestety „Messege in the bottle”, jaką niesie to doświadczenie, dalekie jest od wirtuozerii utworu Stinga. To raczej smutny marsz pogrzebowy. Tony odpadów lądują w oceanach, morzach i rzekach, a szybko się przemieszczając, zatruwają ogromne ilości wody.
Wzrost świadomości i edukacja

Badacze na czele z dr. Emilu Duncan, mają nadzieję, że eksperyment przyniesie kilka pozytywnych skutków. Przede wszystkim uświadomi ludziom, że śmieci są problemem globalnym. Jeśli dany kraj ma z nimi mniejszy problem, nie oznacza, że nigdy do niego nie trafią. Potrzebna jest więc ogólnoświatowa mobilizacja w walce z problemem.
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.