Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Najbardziej zakorkowane miasta w Europie. Polska nie ma się czym chwalić…

Najbardziej zakorkowane miasta w Europie. Polska nie ma się czym chwalić…

Opublikowano ranking najbardziej zakorkowanych miast w Europie. Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce, chociaż to nie u nas kierowcy spędzają najwięcej czasu za kółkiem…

Reklama

Niechlubny ranking

Firma analityczna Inrix, która specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących transportu, opublikowała raport dotyczący najbardziej zakorkowanych miast w Europie. Według niego, najgorszej sytuacja prezentuje się w Londynie – kierowcy średnio spędzają w korkach 101 godzin. Jest to wzrost o 2% wobec 2023 roku – wtedy było to 99 godzin. W 2022 roku było to 97 godzin. Za najbardziej zakorkowaną trasę w Wielkiej Brytanii uznano A40 Westway, która łączy londyńskie dzielnice Paddington i North Kensington. 

Problemy Londynu w tej kwestii wynikają z dużej koncentracji ludności na stosunkowo małej powierzchni oraz wysokiej aktywności zawodowej i gospodarczej mieszkańców tego miasta.

Na drugim miejscu zestawienia znalazł się Paryż (97 godzin spędzonych w korkach) i Dublin (81 godzin). Dalej jest Bruksela (74 godziny), Rzym (71 godzin), Warszawa (70 godzin), Bath (68 godzin), Ljubljana (67 godzin), Galway (67 godzin) i Bristol (65 godzin).

Czytaj też: Sposób na korki w przyszłości? Audi pracuje nad latającą taksówką!

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce i na świecie

Istnieje również ranking najbardziej zakorkowanych polskich miast, którego autorem jest firma TomTom. Pierwsza dziesiątka prezentuje się następująco:

1. Łódź 

2. Kraków

3. Poznań 

4. Wrocław 

5. Lublin

6. Bydgoszcz 

7. Szczecin

8. Trójmiasto 

9. Warszawa 

10. Białystok 

Firma TomTom sprawdziła również, które miasta świata są najbardziej zakorkowane. Tym sposobem okazało się, że najwolniej jeździ się w Barranquilli w Kolumbii, a najbardziej korkuje się Meksyk.

Źródło: inrix.com, tvn24.pl, auto-swiat.pl

Fot.: Canva (Kichigin)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.