Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Najstarsza roślina na świecie ma przeszło miliard lat

Najstarsza roślina na świecie ma przeszło miliard lat

Znalezione na terenie Chin skamieniałości morskich wodorostów okazały się najstarszymi gatunkami roślin, jakie zna współczesna nauka. Artykuł informujący o niezwykłym odkryciu został opublikowany na łamach czasopisma „Nature Ecology & Evolution”.

Reklama

Proterocladus antiquus to maleńki wodorost, który 1 miliard lat temu porastał dno morskie. Naukowcy oszacowali, że osiągał długość ok. 2 milimetrów, zatem był wielkości ziarenka ryżu. Roślina dzięki licznym odnogom unosiła się w płytkiej wodzie, a do dna morskiego była przyczepiona systemem przypominającym korzenie. 

najstarsza roślina na świecie 2
Proterocladus antiquus, Photograph: Virginia Tech/PA

Choć z pozoru niewielki, wodorost odegrał istotną rolę w ewolucji: dzięki procesowi fotosyntezy przekształcał energię płynącą ze światła słonecznego na tlen oraz energię chemiczną. O ile pierwsze rośliny były organizmami jednokomórkowymi, o tyle powstanie bardziej rozwiniętych organizmów – do jakich należy zaliczyć wodorost Proterocladus antiquus – utorowało rozwój dla kolejnych przedstawicieli flory. Warto podkreślić, że pierwsze rośliny lądowe, uważane przez naukowców za potomstwo zielonych wodorostów, zdaniem badaczy pojawiły się ok. 450 mln lat temu.

Proterocladus antiquus –  jest bliskim krewnym przodka wszystkich żyjących obecnie zielonych roślin – podkreślił Qing Tang, główny autor pracy opublikowanej na łamach „Nature Ecology & Evolution”, cytowany przez portal theguardian.com. 

Tang jest doktorantem w dziedzinie paleobiologii w Instytucie Politechnicznym i Uniwersytecie Stanowym Wirginii. Na ślad skamieliny trafił dzięki badaniu skał wykopanych nieopodal miasta Dalian, znajdującego się w chińskiej prowincji Liaoning. Młodemu naukowcowi wtóruje Shuhai Xiao, paleobiolog z tej samej uczelni, a zarazem współautor badań. 

Proterocladus antiquus – jest siostrą ewolucyjnej pra-prababki wszystkich żyjących obecnie zielonych roślin zauważa badacz.

Dodatkowo rangę odkrycia podnosi fakt, że Proterocladus antiquus okazał się aż o 200 mln lat starszy od innego zielonego wodorostu, który do tej pory uchodził za najwcześniejszy znany nauce gatunek. Warto podkreślić, że do współczesnych krewnych odkrytego niedawno gatunku flory zaliczają się jadalne wodorosty, znane także pod nazwą sałaty morskiej. 

Źródła: theguardian.com, fakty.interia.pl

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.