Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największe naturalne lodowisko na świecie zamknięte z powodu łagodnej zimy

Największe naturalne lodowisko na świecie zamknięte z powodu łagodnej zimy

Rideau Canal Skateway to największe naturalne lodowisko na świecie. Każdego roku odwiedza je ponad milion pasjonatów i amatorów łyżwiarstwa. Niestety w tym roku lodowej trasy o długości blisko 8 km nie uda się przejechać nikomu. Przyczyną jest wyjątkowo ciepła zima. 

Reklama

Ottawa bez lodowiska 

Nie tylko stoki narciarskie cierpią z powodu wysokich temperatur i niewielkich opadów śniegu. Z tegorocznej zimy nie skorzystają także łyżwiarze. Największe naturalne lodowisko na świecie, które mieści się w stolicy Kanady – Ottawie jeszcze nie doczekało się otwarcia w tym sezonie. 

Rideau Canal Skateway to trasa sięgająca 7.8 km w całości pokryta lodem. Droga rozpoczyna się w samym centrum miasta i prowadzi w dół aż do jeziora Daw. W sezonie zimowym przejeżdża przez nią około milion osób. Ogromne lodowisko jest ważnym symbolem corocznego festiwalu zimowego – Winterlude. 

Rideau Canal Skateway w Ottawie w sezonie zimowym w 2014 roku. Źródło: Wikimedia Commons 

Chociaż Kanada kojarzy się z mrozem, w tym roku zima okazała się dla tego kraju bardzo łagodna. Dla Ottawy to jedna z najcieplejszych w całej historii. W grudniu średnia temperatura w mieście wyniosła około -2°C, a w styczniu nieznacznie spadła do -5°C. 

Czy największe naturalne lodowisko na świecie zostanie otwarte?

Aż do tego roku najpóźniejsze rozpoczęcie sezonu łyżwiarskiego w Ottawie nastąpiło 21 lat temu. Wtedy warunki pozwoliły na otwarcie Rideau Canal Skateaway 2. lutego. Był to pierwszy raz, kiedy ogromną trasę udostępniono ludziom dopiero w drugim miesiącu roku. Jednak wszystko wskazuje na to, że 2023 roku ustanowi kolejny rekord. Chociaż zbliżamy się już do początku marca, grubość lodu nadal nie jest wystarczająca, aby przejazd trasą lodowiska mogła być bezpieczna, co widać na mapie:

Lodowisko zostanie otwarte, gdy powstanie dobrej jakości pokrywa lodowa o grubości 30 cm. Aby to się stało, nasi eksperci potrzebują od 10 do 14 dni, w którym temperatura będzie się utrzymywać w granicach -10°C do -20°Cczytamy na stronie lodowiska

Mimo tego wydaje się, że nawet mróz sięgający prawie -25°C, który pojawił się w ostatnich dniach nie pozwoli na otwarcie lodowiska. Na Twitterze Rideau Canal Skateway pojawił się komunikat, że lód nadal pozostaje “cienki i porowaty” i nie pozwala na wykonywanie pracy pojazdami konserwacyjnymi. 

Na początku lutego National Capital Commission (NCC) wydało specjalny komunikat, w którym poprosiło mieszkańców i turystów o nie wkraczanie na teren Rideu Canal Skateway z powodu niebezpiecznie cienkiej pokrywy lodu. NCC ostrzegło, że poziom wody pod zamarzniętą powierzchnią waha się od około 1 aż do 4,3 metrów głębokości. 

Łagodne zimy to konsekwencja zmian klimatu 

Wielbiciele zimowych sportów na pewno z niepokojem obserwują zmiany następujące od kilku lat. Ogromne zaspy zastąpiła jałowa ziemia, zamiast symetrycznych płatków śniegu – z nieba spadają krople deszczu, a mróz jakby zrezygnował ze szczypania nas w policzki.

Bezśnieżna zima to jeden z najpopularniejszych obrazów, którym ilustrujemy skutki zmiany klimatu. Zupełnie słusznie, bo wyższa temperatura oznacza, że długo utrzymującą się pokrywa śnieżna odchodzi w zapomnienie

Zmiany klimatyczne w umiarkowanej strefie klimatycznej najbardziej uwidaczniają się w poszczególnych postaciach opadów. Natomiast, jak podkreśla dr hab. Ewa Łupikasza, częstość i ilość opadów mają wpływ na temperatury powietrza w danym rejonie. 

Zmiany częstości i sum opadów śniegu decydują m.in. o rozwoju pokrywy śnieżnej, która wpływa na bilans radiacyjny (zmiana albedo) i decyduje m.in. o tym, ile energii pozostaje w systemie ziemskim. Krócej zalegająca i zajmująca mniejsze powierzchnie pokrywa śnieżna przyczynia się do dodatkowego wzrostu temperatury powietrzawyjaśnia ekspertka.

Zmiany klimatu wywołują więcej śnieżyc 

Paradoksalnie pomimo malejącej pokrywy śnieżnej i lodowej, zmiany klimatu mogą sprawić, że śnieżyce będą pojawiać się częściej. Jak to możliwe?  Jak już wspomniano wyżej, zmiany klimatu to nie tylko wzrost temperatury, ale również zmiana cyklu obiegu wody w przyrodzie. W przypadku śniegu scenariusze są dwa: bardziej intensywne opady śniegu lub ich mniejsze prawdopodobieństwo. Innymi słowy, śnieżyce to również efekt ocieplenia globu. 

Jedną z głównych konsekwencji zmian klimatu jest nasilenie opadów ze względu na większe parowanie. W dodatku cieplejsza atmosfera zatrzymuje znacznie więcej wilgoci. Oczywiste jest, że ta skumulowana ilość wody w końcu spadnie z powrotem na ziemię. Natomiast jeżeli temperatura przy jej powierzchni jest wystarczająco niska krople deszczu zamienią się w śnieg. Śnieżyce powstają właśnie wtedy, gdy temperatura jest na minusie, ale bardzo blisko zera. Jeżeli zimy stają się coraz cieplejsze, większe jest prawdopodobieństwo dla stworzenia idealnych warunków dla rozwoju zamieci śnieżnej.

Źródło: ncc-ccn.gc.ca, cnn.com, bbc.com

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.