Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Greenpeace odbudował szpital w Ukrainie. Budynek zasila hybrydowy system OZE 

Greenpeace odbudował szpital w Ukrainie. Budynek zasila hybrydowy system OZE 

Greenpeace przy współpracy z ukraińskimi organizacjami ekologicznymi odbudował szpital pod Kijowem. W ciągu ostatniego roku pracownicy i pacjenci znajdujący się w budynku przetrwali nalot rosyjskich pocisków, brak dostaw prądu, a także awarię systemu grzewczego. Dzięki odbudowie szpital może korzystać z bardziej stabilnej energii zapewnionej przez hybrydowy system OZE. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zniszczony szpital pod Kijowem z nowym systemem OZE 

Szpital położony we wsi Horenka, niedaleko ukraińskiej stolicy, stał się ofiarą pierwszych pocisków wystrzelonych przez Rosjan w trakcie wojny. Miejscowość w powiecie kijowskim została zaatakowana z samego rana 24. lutego. Jedna z rakiet uderzyła w ziemię tuż przed szpitalnym budynkiem, dewastując frontową ścianę i wybijając okna. Wkrótce personel został pozbawiony dostępu do energii elektrycznej – wspomina lekarka Olena Opasenko w rozmowie z Greenpeace. Brak prądu w trakcie zimnych miesięcy doprowadził również do awarii systemu grzewczego, utrudniając opiekę nad pacjentami. Pomimo tego szpital nie przestał pracować. 

Niedawno mógł całkowicie wrócić do działania, dzięki nowemu systemowi paneli fotowoltaicznych o mocy 12 kW oraz pomp ciepła o mocy 20 kW umieszczonych pod ziemią. OZE mają wesprzeć istniejący system gazowy, który został zachowany jako opcja zapasowa. 

Nowy system nie tylko wpłynie na lepszą stabilność systemu energetycznego budynku, ale również pozwoli obniżyć koszty ogrzewania o 80%. Z kolei elektrownia słoneczna położona na dachu szpitala ma produkować około 12 000 kWh energii i pokryć od 40% do 60% rocznego zużycia energii. Montaż odnawialnych źródeł energii kosztował około 56 tys. euro. 

Zielona odbudowa Ukrainy 

Odbudowa szpitala w Horence to wynik projektu zrównoważonej odbudowy Ukrainy, który zainicjował Greenpeace Central and Eastern Europe (CEE). Fundacja realizuje go wraz z lokalnymi władzami, organizacjami ekologicznymi – Ecoaction, Ecoclub oraz fundacją charytatywną Victory of Ukraine. 

  • Ukraińska organizacja Ecoaction zajmuje się nie tylko odbudową systemu energetycznego w kraju, ale także monitoruje zniszczenia środowiska przyrodniczego w wyniku działań wojennych. Jej działania możesz wesprzeć tutaj.

W perspektywie długoterminowej musimy wziąć pod uwagę nowoczesne energooszczędne technologie, które nie tylko oszczędzają pieniądze, ale także zmniejszają emisję CO2 i nasz negatywny wpływ na środowisko. Nie chcemy, aby pieniądze przeznaczone przez partnerów międzynarodowych na odbudowę [Ukrainy – przyp. red] były wydawane na nieefektywne, stare technologie, które będą nadal grzebać kraj w zależności energetycznej i zwiększać emisję CO powiedział Denys Tsutsaiev, członek Greenpeace CEE. 

Szpital w Horence jest jednym z tysięcy obiektów, które zostały zniszczone w wyniku rosyjskich ataków na Ukrainę. Po wyzwoleniu niektórych z miast mieszkańcy kraju zajęli się odbudową infrastruktury. Greenpeace podkreśla, że uwzględnienie najnowszej zielonej technologii jest konieczne, aby nie powrócić do przestarzałego, radzieckiego i zależnego systemu energetycznego. 

Naszym celem jest znalezienie miast partnerskich w Europie, które będą gotowe pomóc lokalnym społecznościom ukraińskim w zielonej odbudowie. W tym celu przygotowaliśmy szczegółowe obliczenia, aby pomóc w szybszym wdrażaniu podobnych projektów i będziemy gotowi pomóc władzom lokalnym w przygotowywaniu zrównoważonych projektów dodał Denys Tsutsaiev.

Nie jedyna taka inwestycja 

Szpital w Horence nie jest pierwszym, który doczekał się nowego systemu energetycznego. Na początku 2023 roku ukraińska organizacja ekologiczna Ecoclub, z którą współpracował Greenpeace, zamontowała panele fotowoltaiczna na dachu szpitala w mieście Zwiahel (Nowogród Wołyński). Całkowita moc instalacji wyniosła 32,4 kW, co ma zapewnić energię potrzebną do pracy 11 respiratorów na oddziale intensywnej terapii. W dodatku ma przynieść oszczędności około 500 tys. hrywien rocznie (około 130 tys. euro), które będą mogły zostać przeznaczone na zakup potrzebnego sprzętu medycznego oraz lekarstw.  

RfIsoUPWGmvianvXwYNPgME4vp4dNvYYh1VB2xFeHk8PPFQH1mNnx3ZfZJYf15S80lepsHUJs3PgwTo
Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu szpitala w mieście Zwiahel. Źródło: ecoclubrivne.org

Na oddziale intensywnej terapii wszyscy pacjenci są w ciężkim stanie. Ostatnio pojawiły się problemy z zasilaniem. Oddział intensywnej terapii i sale operacyjne są zasilane energią elektryczną z automatycznie włączanego generatora. Jednak 30% pozostałych jednostek medycznych nie jest podłączonych do zasilania. Zainstalowana elektrownia słoneczna będzie współpracować z generatorem, a wszystkie jednostki szpitalne będą miały nieprzerwany dostęp do prądu powiedział Wasyl Borys, dyrektor generalny Nowogrodzko-Wołyńskiego Terytorialnego Stowarzyszenia Medycznego.

Środki na realizację projektu zostały zebrane podczas 24-godzinnego webathonu, na którym organizacje z całego świata wygłaszały wykłady na temat zrównoważonego rozowju. Łącznie słuchacze przekazali ż 22 730 dolarów na odbudowę Ukrainy. 

Źródła: greenpeace.org, ecoclubrivne.org

Fot. główna: greenpeace.org 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.