Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Naukowcy odkryli bawełnę, która dezynfekuje się na słońcu

Naukowcy odkryli bawełnę, która dezynfekuje się na słońcu

Badacze Uniwersytetu Davis w Kalifornii opracowali pionierską technologię wytwarzania bawełny. Metoda umożliwia stworzenie materiału, wykorzystującego jedynie energię światła do zabicia bakterii i wirusów. Czy pozwoli to wyeliminować problem nadmiernej produkcji jednorazowych maseczek, które zaśmiecają środowisko?

Reklama

Epidemia- mniej zanieczyszczeń, więcej odpadów

Niejednokrotnie pisaliśmy na naszym portalu, jak poważnym problemem są odpady produkowane podczas pandemii.

Wzrasta zużycie plastiku, z którego produkuje się materiały służące do higieny i dezynfekcji. Szkodliwe substancje lądują w oceanach, na ulicach, na wysypiskach. Trudno było jednak w obliczu zagrożenia negować konieczność częstej zmiany maseczki i zużywania środków dezynfekujących. Okazuje się jednak, że możliwe jest kompromisowe rozwiązanie tego problemu.

Samooczyszczająca się tkanina

W czasopiśmie „ACS Apllied Materials & Interfaces” opublikowany został ciekawy artykuł. Jego autorzy zapewniają, że wynaleźli unikatową technologię pozwalającą wyprodukować materiał, z którego w ciągu godziny można wyeliminować szkodliwe drobnoustroje jedynie za pomocą energii słonecznej. Udało się to osiągnąć poprzez dodanie do zwykłej bawełny cząsteczek chlorku dietyloaminetylu (DEAE CL), mających dodatni ładunek elektryczny. Następnie, aby skomponować jony dodatnie z ujemnymi (co pozwoli na stałe przyłączenie) wzbogacono miks o roztwór różu bengalskiego. Działa on jak fotouczulacz i produkuje wolne rodniki. Już po 60 minutach na próbce nie był żadnych drobnoustrojów. Efekt można osiągnąć za pomocą światła słonecznego, a w dłuższym okresie czasu wirusy i bakterie usuwa również światło sztuczne.

Technologia w sam raz na obecne czasy

Naukowcy wyliczyli, że maseczka wykonana z takiego tworzywa może być prana 10 razy, a wystawiona na słońce na co najmniej 7 dni. Potem traci już swoje właściwości. Odkrywcy metody zapewniają, że jest to przełom w produkcji materiałów ochronnych codziennego użytku oraz kombinezonów w laboratoriach. Materiał mimo dodatkowych substancji zachowuje stałe właściwości bawełny – jest przewiewny, wygodny, miękki i nie podrażnia skóry.

Źródło: pap.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.