Naukowcy z Ogrodu Botanicznego PAN uchronią przed wyginięciem zagrożony gatunek rośliny

Dzwonecznik wonny, roślina krytycznie zagrożona wyginięciem, została objęta programem ochronnym. W ramach projektu „FlorIntegral” naukowcy z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie zajmą się wysadzaniem i hodowlą tej rośliny, a jej najlepsze nasiona zostaną zamrożone w ciekłym azocie w specjalnym banku nasion. 

Dzwonecznik wonny (łac. Adenophora liliifolia) jest gatunkiem botanicznym krytycznie zagrożonym wyginięciem. Oznacza to, że jego skupiska należą do rzadkości. Jak podkreślają naukowcy, do niedawna w Polsce było 100 siedlisk tej rośliny. W zależności od regionu dzwonecznik ma status rośliny krytycznie zagrożonej wymarciem lub wymarłej. W Polsce istnieje obecnie już tylko 30 stanowisk, na których można spotkać dzwonecznika wonnego. Są to tzw. dąbrowy świetliste, powstałe na skutek wypasu bydła przez człowieka. Najwięcej stanowisk dzwonecznika znajduje się na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego i to właśnie tam planowane są dosadzenia wyhodowanych przez naukowców egzemplarzy tej rośliny. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

– W ramach projektu FlorIntegral podjęliśmy współpracę z Kampinoskim Parkiem Narodowym. Chcemy doprowadzić płaty dąbrów do stanu, który pozwoli na odtwarzanie gatunków charakterystycznych dla tego siedliska, między innymi właśnie dzwonecznika wonnego – zauważyła kierowniczka projektu dr inż. Anna Rucińska z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, cytowana przez portal naukawpolsce.pap.pl.

Projekt „FlorIntegral – zintegrowana ochrona in situ i ex situ rzadkich, zagrożonych i priorytetowych gatunków flory na terenie Polski” zakłada ochronę i zachowanie dla przyszłych pokoleń gatunków botanicznych zagrożonych wyginięciem. Wśród roślin, które zostały objęte programem, znalazły się także m.in. warzucha polska i pierwiosnek bezłodygowy (sklasyfikowane jako gatunki wymarłe na stanowiskach naturalnych), zawilec wielkokwiatowy, kaldezja dziewięciornikowata, żmijowiec czerwony i sierpik różnolistny (gatunki krytycznie zagrożone wymarciem).

Projekt „FlorIntegral” realizowany jest przez naukowców z Ogrodu Botanicznego-Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie PAN wraz z przedstawicielami Kampinoskiego Parku Narodowego.

źródło: naukawpolsce.pap.pl, ogrod-powsin.pl

fot: ogrod-powsin.pl