Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowe zasady przyznawania dotacji na OZE na Podlasiu

Nowe zasady przyznawania dotacji na OZE na Podlasiu

Jak podał Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, od początku kwietnia bieżącego roku mają obowiązywać nowe zasady udzielania wsparcia dla projektów związanych z energetyką odnawialną. W wojewódzkim konkursie wsparcie, w kwocie poniżej miliona złotych, przyznawane jest w formie pożyczki, a powyżej tej kwoty w formie dotacji.

Reklama

Konkurs dedykowany jest firmom inwestującym w OZE na własne potrzeby, tj. żeby zasilić swoją własną działalność gospodarczą.

Zmiany w zasadach dofinansowania dla firm w ramach konkursu na wykorzystanie energii odnawialnej wynikają z dwóch rzeczy. Po pierwsze, analiza poprzedniego konkursu wyraźnie wskazała, że przedsiębiorstwa wnioskują o dotacje, które średnio nie przekraczają miliona złotych. Po drugie, obecnie mają możliwość skorzystania z tzw. pożyczki termomodernizacyjnej, obejmującej też budowę urządzeń do produkcji energii z OZE” – wyjaśnia Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego. „Taka pożyczka, finansowana również z Regionalnego Programu Operacyjnego, to dobre rozwiązanie właśnie dla firm, które potrzebują mniejszego wsparcia – do jednego miliona złotych” – dodaje.

W konkursie do rozdzielenia jest łącznie trzydzieści milionów złotych. O środki te mogą się starać małe i średnie przedsiębiorstwa, jednostki samorządowe, grupy producenckie (spółdzielnie), wspólnoty mieszkaniowej oraz producenci rolni.

Zmiany w sposobie rozdzielania dotacji dla firm na zielone inwestycje wynikają z analizy ostatniego konkursu z 2017 roku. Wtedy przyznano osiemdziesiąt dwa dofinansowania o łącznej wysokość 72,5 miliona złotych. Średnia wartość dotacji wynosiła 882 tysiące złotych. Dodatkowo wtedy nie istniała instytucja pożyczki z RPOWP na dofinansowanie produkcji energii odnawialnej na własne potrzeby firmy.

Od kilku miesięcy sytuacja się zmienia. Obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać z atrakcyjnych pożyczek do jednego miliona złotych właśnie na wykorzystanie OZE w swojej działalności. To finansowanie przeznaczone wyłącznie dla firm. W związku z tym małe i średnie przedsiębiorstwa nie muszą konkurować o wsparcie z innymi podmiotami, tak jak to ma miejsce w ramach konkursów na dotacje” – komentuje zmiany urząd. Zapowiada ponadto, że decyzje o udzielaniu pożyczek mają być wydawane szybko – zaledwie w kilka dni, a warunki mają być korzystne i umożliwiać sfinansowanie inwestycji nawet w stu procentach z pożyczki.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.