Nowe zasady przyznawania dotacji na OZE na Podlasiu

Jak podał Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, od początku kwietnia bieżącego roku mają obowiązywać nowe zasady udzielania wsparcia dla projektów związanych z energetyką odnawialną. W wojewódzkim konkursie wsparcie, w kwocie poniżej miliona złotych, przyznawane jest w formie pożyczki, a powyżej tej kwoty w formie dotacji.

Konkurs dedykowany jest firmom inwestującym w OZE na własne potrzeby, tj. żeby zasilić swoją własną działalność gospodarczą.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Zmiany w zasadach dofinansowania dla firm w ramach konkursu na wykorzystanie energii odnawialnej wynikają z dwóch rzeczy. Po pierwsze, analiza poprzedniego konkursu wyraźnie wskazała, że przedsiębiorstwa wnioskują o dotacje, które średnio nie przekraczają miliona złotych. Po drugie, obecnie mają możliwość skorzystania z tzw. pożyczki termomodernizacyjnej, obejmującej też budowę urządzeń do produkcji energii z OZE” – wyjaśnia Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego. „Taka pożyczka, finansowana również z Regionalnego Programu Operacyjnego, to dobre rozwiązanie właśnie dla firm, które potrzebują mniejszego wsparcia – do jednego miliona złotych” – dodaje.

W konkursie do rozdzielenia jest łącznie trzydzieści milionów złotych. O środki te mogą się starać małe i średnie przedsiębiorstwa, jednostki samorządowe, grupy producenckie (spółdzielnie), wspólnoty mieszkaniowej oraz producenci rolni.

Zmiany w sposobie rozdzielania dotacji dla firm na zielone inwestycje wynikają z analizy ostatniego konkursu z 2017 roku. Wtedy przyznano osiemdziesiąt dwa dofinansowania o łącznej wysokość 72,5 miliona złotych. Średnia wartość dotacji wynosiła 882 tysiące złotych. Dodatkowo wtedy nie istniała instytucja pożyczki z RPOWP na dofinansowanie produkcji energii odnawialnej na własne potrzeby firmy.

Od kilku miesięcy sytuacja się zmienia. Obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać z atrakcyjnych pożyczek do jednego miliona złotych właśnie na wykorzystanie OZE w swojej działalności. To finansowanie przeznaczone wyłącznie dla firm. W związku z tym małe i średnie przedsiębiorstwa nie muszą konkurować o wsparcie z innymi podmiotami, tak jak to ma miejsce w ramach konkursów na dotacje” – komentuje zmiany urząd. Zapowiada ponadto, że decyzje o udzielaniu pożyczek mają być wydawane szybko – zaledwie w kilka dni, a warunki mają być korzystne i umożliwiać sfinansowanie inwestycji nawet w stu procentach z pożyczki.