Nowy moduł PV ZEBRA 300 W od ISC i Eurotron

Nowy moduł PV ZEBRA 300 W od ISC i Eurotron

Konsorcjum dwóch europejskich firm – niemieckiego ISC Konstanz i holenderskiego Eurotron – przedstawiło na Fraunhofer ISE cal labs we Freiburgu (Niemcy) swój nowy moduł fotowoltaiczny z zintegrowanymi kontaktami tylnymi (IBC). Nowy moduł wykonany z wysokowydajnych ogniw ZEBRA (21,2 proc.) charakteryzuje się mocą 300 W i przystępną ceną.

Nowy moduł został wyprodukowany w Eurotron Competence Center, z wykorzystaniem zaplecza przemysłowego do wytwarzania zintegrowanych tylnych kontaktów. Skutkiem jest niewielka różnica pomiędzy modułami a ogniwami, która wynosi jedynie 1,8 proc.. Jest to niezwykle niski współczynnik na moduł tego rodzaju. Współczynnik wypełnienia modułu wynosi 76,6 proc.. Projekt opracowania modułu ZEBRA dofinansowany został ze środków publicznych z dwóch programów badawczych: HERCULES i eurpejskiego projektu ModerNtype.

Radovan Kopecek, szef działu zaawansowanych koncepcji ogniw słonecznych w ISC Konstanz, wyjaśnia że moduł ten oferuje podobne parametry jak inne moduły z zintegrowanymi tylnymi kontaktami, np. te produkowane przez amerykańską firmę SunPower, jednakże jest od nich tańszy, gdyż produkowany jest z wykorzystaniem standardowego wyposażenia. Moduły firmy SunPower są produkowane z wykorzystaniem technologii zupełnie odmiennej od standardowej. A to oznacza, że koszt zakupu modułów ZEBRA jest bardzo podobny do standardowych modułów, ale minimalnie wyższy od typowych modułów PV opartych o polikrystaliczny krzem.

Produkowane moduły składają się z 60 ogniw. Przedstawiciel producenta opisuje je jako idealne do zastosowania na dachu czy elewacji budynków z uwagi na ich niewielki rozmiar. Rozpoczęcie produkcji modułów planuje się na przyszły rok. Produkowane będą w fabryce MegaCell w Carmignano di Brenta we Włoszech.