Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Oceany zielenieją. To nie jest dobra wiadomość 

Oceany zielenieją. To nie jest dobra wiadomość 

Badania satelitarne zaniepokoiły naukowców. Okazało się, że w ciągu ostatnich 20 lat oceany zmieniają kolor na zielony. To sygnał na temat zdrowia ekosystemów morskich. 

Reklama

Oceany stają się zielone 

MODIS Aqua to satelita NASA, która codziennie przygląda się powierzchni całej Ziemi i sprawdza, co dzieje się z oceanami na świecie. Zdjęcia wykonane z kosmosu niedawno zaniepokoiły naukowców, którzy zauważyli, że głębokie wody stają się coraz bardziej zielone… 

Ponad połowa oceanów zmieniła kolor w ciągu ostatnich 20 lat, podają autorzy badania opublikowanego w tym miesiącu w Nature. Chociaż w obiektywie satelity ten widok może zachwycać, w rzeczywistości jest sygnałem ostrzegawczym. 

Dlaczego oceany zielenieją?

Kolor oceanu wynika z interakcji światła słonecznego z tym, co znajduje się w wodzie. Głównie są to cząstki mineralne, rozpuszczona materia organiczna i fitoplankton. To właśnie ten ostatni czynnik najczęściej wpływa na to, że woda wydaje się bardziej zielona. 

Fitoplankton jest podstawą morskiego łańcucha pokarmowego, ale również pełni ważną rolę w sekwestracji węgla. Ale jak w przypadku wszystkiego – co za dużo to niezdrowo. Przerost tych organizmów może prowadzić do niedotlenienia wody i powstania tzw. martwych stref. 

Autorzy badania postawili hipotezę, że zieleń to oznaka zmian ekosystemów z powodu zmian klimatu. Jak to możliwe? Naukowcy zakładają, że podgrzewanie wód powierzchniowych może mieć wpływ na dystrybucję składników odżywczych, a to z kolei na zakwit i przetrwanie fitoplanktonu. Niemniej potwierdzenie tego stanowiska wymaga dodatkowych badań. Nikt nie wyklucza również, że przyczyna może okazać się inna. 

NASA wyrusza na badania 

Warto pamiętać, że zakwity fitoplanktonu występują w trakcie roku w sposób naturalny. Niemniej to nie jedyne badanie, które zauważyło, że obszary zielone na oceanach robią się coraz większe. W marcu br. również w Nature ukazał się artykuł, w którym przedstawiono mapę fitoplanktonu wykonaną na podstawie 670 tys. zdjęć satelitarnych z lat 2003-2020. Naukowcy ustalili, że całkowity obszar dotknięty zakwitami w 2020 r. wyniósł 31,47 mln km2, zajmując 8,6% powierzchni oceanów na świecie. W roku 2003 obszar ten był mniejszy o 3,97 mln km2.

Co dzieje się oceanami? NASA również ma wątpliwości, dlatego już w styczniu 2024 roku planuje wystartować z misją o nazwie Pace. Jej celem będzie monitorowanie ekosystemów oceanicznych, w tym planktonu, aerozoli i chmur. 

Źródła: nature.com, naukawpolsce.com

Fot. główna: Zakwit fitoplanktonu na południowo-zachodnim Pacyfiku. Źródło: NASA Ocean Colour. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.