Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ogniwa fotowoltaiczne urządzą wnętrze twojego domu? Lampa solarna sprawdzi się o każdej porze dnia

Ogniwa fotowoltaiczne urządzą wnętrze twojego domu? Lampa solarna sprawdzi się o każdej porze dnia

Marjan van Aubel to holenderska projektantka, która do realizacji swoich pomysłów wykorzystuje energię ze słońca. Jednym z nich jest lampa solarna, która ma trafić do wnętrz domów. Jednak to nie jedyny projekt jakim może pochwalić się Marjan.

Reklama

Kim jest Marjan van Aubel?

Marjan urodziła się w 1985 roku w Bergen op Zoom w Holandii. W 2009 roku ukończyła Akademię Gerrita Rietvelda z tytułem BA DesignLAB. Trzy lata później została magistrem z projektowania produktów Royal College of Art w Londynie. 

Do tej pory Van Aubel znana była z mebli solarnych, jednak to nie jedyne rozwiązania, które zaprojektowała. Zdecydowała się umieścić panel słoneczny w konstrukcji stołu. W meblu zamieszczono również ładowarkę do telefonu, którą w prąd zasila solar. Ten projekt Marjan został doceniony przez ekspertów na wystawie w 2015 roku Design Museum Designs of the Year w Londynie. 

Van Aubel wydała również rok temu książkę pt. „Solar Futures : How to Design a Post-Fossil World with the Sun”.

image 3

Lampa solarna od Marjan van Aubel 

Holenderska projektantka zasłynęła również z Sunne. Nazwa ta określa lampę, która ma być montowana we wnętrzach domów i zasilać pomieszczenia energią ze słońca. 

Sunne oficjalnie powstała w 2022 roku. Lampa solarna to efekt współpracy Marjan van Aubel i Erwina Margesa, inżyniera specjalizującego się w wykorzystaniu energii słonecznej. Projekt wyróżnia się nowoczesną stylistyką i prostą formą, co widać na poniższych zdjęciach.

Jak działa Sunne?

Solarną lampę wiesza się w oknie. Dzięki takiemu umiejscowieniu może pobierać i przechowywać w zintegrowanej z nią baterii energię ze słońca.

Sunne nie wymaga zewnętrznego zasilania. Włącza się automatycznie o zachodzie słońca, imitując jego barwę. Lampa solarna ma trzy ustawienia światła, które odpowiadają barwie nieba o poranku (Sunne Rise), zachodzie (Sunne Set) i w ciągu dnia (Sunne Light).

Projekt Marjan van Aubel i Erwina Margesa można zobaczyć na stronie internetowej holenderskiej projektantki. Przedstawiono tam także najważniejsze zalety innowacyjnej lampy.

– Słońce jest nieograniczonym, bezpłatnym źródłem energii i kluczem do walki z kryzysem klimatycznymczytamy na stronie internetowej Marjan van Aubel. 

Sunne wiesza się na dwóch cienkich stalowych drutach. Lampa solarna ma podłużną, delikatnie zaokrągloną formę. Umieszczone w niej ogniwa pobierają w ciągu dnia energię, którą można wykorzystać po zmroku. Jest prosta w obsłudze, bo aby ją włączyć wystarczy dotknąć specjalnego czujnika lub skorzystać ze specjalnej aplikacji.

Źródło i fot: marjanvanaubel.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.