Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ogniwa perowskitowe wydajne przy dużej wilgotności

Ogniwa perowskitowe wydajne przy dużej wilgotności

Naukowcy z Uniwersytetu Xi’an Jiaotong opracowali ogniwo perowskitowe o wysokiej sprawności 22,02%, które zachowuje dobrą efektywność w warunkach wysokiej wilgotności. Do produkcji użyli mieszaniny haloidków o zwiększonej stabilności.

Reklama

Ogniwa perowskitowe opracowane w przez naukowców z Uniwersytetu Xi’an Jiaotong tracą nieznacznie i relatywnie na sprawności w warunkach dużej wilgotności oscylującej w granicach od 75 do 85%. Wynik jest niezły – w okresie 14 dni mogą zachować od 63 do 80% początkowej sprawności. Ogólna sprawność wynosi 22,02%. Jak tego dokonali?

Mieszanina haloidków i kwas Lewisa

Badacze zbudowali ogniwo perowskitowe przy użyciu mieszanki kationów ołowiu z mieszanką perowskitu złożonego z mieszaniny haloidków (MLMP)” – podaje gramwzielone.pl.

MLMP jest bardziej odporne na wilgoć od pojedynczych haloidków. Technologia być może pozwoli na produkcję bardziej stabilnych ogniw o lepszych właściwościach. W celu ograniczenia wad powierzchni błony ogniwa, naukowcy zastosowali inżynierię powierzchni międzyfazowej. W powierzchniowym procesie pasywacji użyli kwasu Lewisa (zawiera cząsteczki fosforu). Ponadto zastosowali tlenek trifenylofosfiny (TPPO), metylenodifosfonian tetraizopropylu (TMPP), tris (pentafluorofenylo) i fosfinę (TPFP). Wyniki badań opublikowano w Advanced Science News.

Wyścig technologiczny trwa. Niemcy opracowali już ogniwa krystaliczno-perowskitowego o sprawności wynoszącej 29,15%, a w kolejnych pracach chcą przekroczyć 30%.

Źródła: gramwzielone.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.