Ostatni przełom w OZE miał miejsce podczas lunchu

Doktor Sudeep Joshi ze Stevens Institute of Technology w New Jersey odkrył nowe czyste źródło energii podczas lunchu ze swoim asystentem.

O tym, że sinice mogą przekształcać światło słoneczne w prąd elektryczny wiedział od dawna. Problemem, z którym od dłuższego czasu próbował się uporać, był fakt, że niestety nie żyją one zbyt długo na sztucznych roślinach. Podczas lunchu udało mu się ten dylemat rozwiązać. Wystarczą zwykłe pieczarki, jakie można nabyć w sklepie.

Mannoor i Joshi użyli zrobotyzowanej drukarki 3D, aby najpierw wydrukować „elektroniczny atrament”, zawierający nanowstążki grafenowe. Ta drukowana sieć rozgałęziona posłużyła do zbierania energii elektrycznej na kapeluszu grzyba, działając jak nano-sonda, aby uzyskać dostęp do bioelektronów wytwarzanych wewnątrz komórek cyjanobakterii (sinice).

Następnie naukowcy wydrukowali „biotusz”, zawierający cyjanobakterie na kapeluszu grzyba w spiralnym wzorze, przecinającym się z atramentem elektronicznym w wielu punktach kontaktowych. W tych miejscach elektrony mogą przenosić się przez zewnętrzne błony cyjanobakterii do przewodzącej sieci nanocząsteczek grafenu. Światło skierowane na grzyby aktywowało fotosyntezę cyjanobakterii, generując fotoprąd. Rezultat? Coś, co Manoor nazywa „bionicznym grzybem”, który wytwarza energię elektryczną.

Zespół badawczy opublikował wyniki w środę w Nano Letters. Oprócz udowodnienia, że ich pomysł jest jak najbardziej możliwy, wykazali również, że w porównaniu do martwych grzybów lub sprzętu laboratoryjnego na żywych grzybach bakterie żyją jeszcze przez kilka dni. Pokazali także, że znaczenie ma też użycie technologii drukowania w 3D. Używając jej, byli w stanie gęsto ścieśnić bakterie, co zwiększyło moc elektryczną. Skompresowane, wydrukowane w 3D bakterie wygenerowały osiem razy więcej energii niż bakterie umieszczone za pomocą normalnej pipety.

„Ten pierwszy bioniczny grzyb to dopiero początek. Kilka połączonych ze sobą pieczarek może zasilać nawet małą lampę” – powiedzieli badacze w BBC News. Oczywiście ambicje naukowców są znacznie większe.

„To nowy początek; nazywamy to skonstruowaną symbiozą, a jeśli przeprowadzimy więcej badań, możemy naprawdę popchnąć to do przodu, aby mieć jeszcze bardziej efektywną ekologiczną technologię” – dodał Joshi.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 13.12.

Smog nie odpuszcza! W Krakowie wprowadzono dziś darmową komunikację miejską, również Koleje Małopolskie ogłosiły bezpłatną komunikację na obszarze Aglomeracji Krakowskiej – warto dziś zrezygnować z podróży samochodem. Wczoraj na szczycie klimatycznym została przyjęta Deklaracja Ministerialna “Lasy dla klimatu”. Dokument ten nawołuje państwa do wspólnych działań na rzecz wykorzystania lasów do równoważenia emisji CO2. To postęp, ale kluczowe kwestie nie zostały jeszcze rozwiązane. W trakcie COP 24 były wiceprezydent USA – Al Gore zwrócił uwagę na problem smogu w Polsce: “Dziecko, które urodzi się dziś w Warszawie, po roku życia będzie się czuło tak, jakby wypaliło tysiąc papierosów.” Niestety, zgadzamy się z nim.

Solarna wieża widokowa powstanie niebawem w Londynie

Jedna z ikon Londynu – wieżowiec Gherkin, może niebawem doczekać się futurystycznego sąsiada – budynku nazwanego Tulip, który zaprojektowany został przez biuro Foster+Partners, nagrodzone m.in. za bryłę Gherkina. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, to budowa zacznie się już w 2020 roku, a ukończona zostanie w 2025 roku.