Australijska firma stworzyła panele, które dzięki innowacyjnej technologii mogą być montowane w warunkach pozaziemskich. Czy czeka nas kosmiczna rewolucja w energetyce? Kiedy możemy się spodziewać pierwszego przesyłu energii na Ziemię?
Energia z kosmosu zasili Ziemię?
W 2023 roku California Institute of Technology (Caltech) przeprowadziła eksperyment, którego celem było przesłanie energii z przestrzeni kosmicznej na Ziemię. Zakończył się on sukcesem, a od tamtego czasu ambicje dotyczące kosmicznej energetyki znacznie wzrosły.
– Energia jest kluczem do przyszłości eksploracji kosmosu. Jeśli chcemy stworzyć trwałe osiedla na Księżycu lub Marsie, musimy mieć niezawodne źródła energii. A Słońce jest tam dostępne w niemal nieograniczonych ilościach – wyjaśnia Peter Toth, współzałożyciel i dyrektor generalny Extraterrestrial Power.
Australijska firma Extraterrestrial Power zaprojektowała panele słoneczne, które dzięki ultracienkim ogniową mogą być montowane… w kosmosie. Projekt ten wspiera Australijska Agencja Kosmiczna, która uważa, że montaż ogniw słonecznych poza ziemią mógłby obniżyć koszty energii, wykorzystywanej w przestrzeni kosmicznej. Projekt nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych – panele będą powstawać na klasycznej taśmie produkcyjnej, a dzięki zwiększonej wytrzymałości i wydajności sprawdza się również w trudniejszych warunkach pozaziemskich.
– Skupiamy się na wykorzystaniu inwestycji w ziemską fotowoltaikę, by zrewolucjonizować energetykę kosmiczną. To ma ogromną wartość dla przyszłych misji – mówi Peter Toth.
To nie pierwszy taki projekt – Islandczycy też będą mieli energię z kosmosu
To nie pierwszy projekt, którego autorzy zakładają, że przesłanie energii z kosmosu jest możliwe. Firma Space Solar opracowała panele słoneczne, które będą orbitowały wokół naszej planety, przesyłając energię bezprzewodowo za pomocą fal radiowych.
Kosmiczne elektrownie dostarczą energię dla Islandczyków. Będzie to nawet 30 MW w ciągu najbliższych pięciu lat. Takie rozwiązanie to przede wszystkim ogromna oszczędność – badania Imperial College London wykazały, że każde 8 MW przesłanych na Ziemię, pozwoliłoby na oszczędność 4 miliardów funtów. To argument szczególnie istotny w obliczu ambitnych celów klimatycznych, jakie państwa Europy zamierzają osiągnąć w najbliższych dziesięcioleciach
Zobacz również: Energia słoneczna z kosmosu już za dwa lata? Takie plany ma Japonia
Źródła: bbc.com, teleopolis.pl ecn.kielce.pl
Fot. Canva
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.