Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pasza z glonów? Tak, stworzą ją naukowcy ze Szczecina

Pasza z glonów? Tak, stworzą ją naukowcy ze Szczecina

Badacze z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie otrzymali 2,6 mln zł dofinansowania na produkcję biomasy z mikroglonów. Wysokobiałkowa pasza ma powstać w ciągu roku. 

Reklama

Ramy projektu

Projekt realizowany jest w ramach działania M16 „Współpraca”, finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Obszarów Wiejskich (PROW), ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ma potrwać rok.

W tym czasie prof. Małgorzata Hawrot-Paw wraz ze swoim zespołem wyhoduje, a następnie przetworzy na wysokobiałkową paszę najlepiej nadające się do tego glony. Co najmniej kilkanaście gatunków z nich sprawdzą pod tym kątem badacze wchodzący w skład jej grupy. 

Pochłaniają CO2, oddają tlen

Większość hodowanych alg wykorzystuje proces fotosyntezy, w efekcie czego produkcja biomasy jest w stanie wygenerować duże pokłady tlenu.

Glonom do życia wystarczą światło i dwutlenek węgla. Jak podaje Interia, szacuje się, że tona wyprodukowanej biomasy zużywa aż 1,8 tony CO2. 

– Dwutlenek węgla znajduje się w środowisku albo trafia do niego z emisji przemysłowych. Może być kierowany bezpośrednio do uprawy – tłumaczy prof. dr hab. Małgorzata Hawrot-Paw.

zut
Fot.: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny

Wartościowa pasza

Poszukiwanie alternatywnych źródeł białka ma stanowić odpowiedź na problem bezpieczeństwa żywnościowego. Jak zauważa naukowczyni, już teraz istnieje bardzo wysokie zapotrzebowanie na białko w hodowli zwierząt i prognozuje się, że będzie ono nadal wzrastać. 

Jak wylicza prof. dr hab. Małgorzata Hawrot-Paw, pasza otrzymywana z hodowli alg ma być wartościowym, wysokobiałkowym pożywieniem lub suplementem do pożywienia. Aktualnie w tym celu wykorzystuje się często chociażby kukurydzę i śrutę sojową, przy czym ta ostatnia jest do Polski importowana. Pasza z alg mogłaby być produkowana bezpośrednio w naszym kraju. Mało tego, jeżeli projekt się powiedzie, powinno być możliwe hodowanie takiej paszy samodzielnie, na przykład bezpośrednio przez rolników.

– Biomasa mikroglonów jako pasza to nie tylko bogate źródło białka. To również inne cenne składniki, które stanowią wartość dodaną, jak np. aminokwasy, witaminy, przeciwutleniacze, pożądane w diecie wielonienasycone kwasy tłuszczowe, minerały – tłumaczy naukowczyni na portalu naukawpolsce.pl

Produkcja paszy z glonów

Należy zauważyć, że to, co szczególnie istotne, to fakt, że produkcja takiej paszy jest bardziej przyjazna środowisku między innymi z tego względu, że generuje mniejszy ślad węglowy niż inne rośliny. 

Hodowla alg odbywa się w specjalnych fotobioreaktorach (na zdjęciach). Ich wnętrze wypełnia z pozoru szmaragdowo-zielony płyn. W rzeczywistości jednak jest to pełna właściwości odżywczych biomasa.

zut2
Fot.: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny

Źródła: zut.edu.pl, zielona.interia.pl, naukawpolsce.pl

Fot.: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.