Pierwsza geotermalna elektrownia w Ameryce Południowej

Firma Enel oraz chilijski koncern energetyczny ENAP uroczyście zainaugurowały w Chile uruchomienie elektrowni geotermalnej Cerro Pabellón o mocy 48 MW.

Zakład energetyczny składający się z dwóch generatorów o mocy 24 MW jest pierwszą tego typu elektrownią w Ameryce Południowej – napisano za pośrednictwem witryny internetowej należącej do Enel.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Elektrownia Cerro Pabellón, która znajduje się w dzielnicy Ollagüe w regionie Antofagasta, dostarczy 340 GW energii elektrycznej rocznie. Inwestycja kosztowała 320 milionów dolarów i jest własnością Geotérmica del Norte, spółki joint venture między Enel Green Power Chile (83,65%) i ENAP (16,35%).

Pierwszy generator o mocy 24 MW zaczął dostarczać energię do systemu przesyłowego Norte Grande już pod koniec marca, podczas gdy drugi gotowość operacyjną osiągnie w październiku – poinformowano w biurze prasowym Enel.

Francesco Starace, Dyrektor Generalny Enel, powiedział: „Mamy nadzieję, że ten krok milowy będzie dla Chile punktem wyjścia dla nowej drogi rozwoju energetycznego. Pragniemy zwiększyć dynamikę sektora geotermalnego”.

Jak działa elektrownia geotermalna?