Plastikowe a w pełni ekologiczne? To możliwe! Firma PVpallet wprowadza na rynek pierwsze w historii plastikowe palety do transportu paneli fotowoltaicznych, które dodatkowo nadają się do recyklingu. Koncepcja ma wejść w życie w pierwszym kwartale 2022 roku.
Drewniane palety przyczyną wylesiania
Według statystyk w 2020 roku w Stanach Zjednoczonych zbudowano aż 1 580 000 drewnianych palet przeznaczonych do wysyłki paneli fotowoltaicznych. Do tego celu trzeba było wyciąć aż 198 000 drzew!
Dodatkowo drewniane palety przeważnie zużywają się już po jednorazowym użyciu. W rezultacie w 2020 roku przemysł fotowoltaiczny przyczynił się do tego, że na składowiskach w USA pojawiło się około 27210000 kg odpadów drzewnych.
– Pomimo niskich kosztów początkowych tradycyjnych palet drewnianych, koszty cyklu życia i nieefektywność tej metody wysyłki są monumentalne – PVpallet.
– PVpallet ma na celu zmianę tej trajektorii poprzez osiąganie rzeczywistych, imponujących wyników – powiedział współzałożyciel i lider firmy Philip Schwarz – Chcemy zrewolucjonizować przemysł fotowoltaiczny i zainicjować ogólnobranżową zmianę myślenia z gospodarki liniowej na gospodarkę o obiegu zamkniętym – dodaje.
Ekologiczne plastikowe palety
Firma PVpallet z siedzibą w Cedar Rapids planuje zastąpić tradycyjne drewniane palety zrewolucjonizowanymi plastikowymi. Wykonane są z wyrzuconego, pochodzącego z recyklingu plastiku. Zgodnie z przewidywaniami, palety PV będą nadawały się do ponownego użycia około 20 razy!
Poniżej można obejrzeć animację przedstawiającą działanie nowoczesnych palet:
Te nowatorskie palety są praktycznie bezodpadowe. Pod koniec cyklu ich życia można je ponownie zmielić i przetworzyć na nowe palety PV.
Fot: PV Pallet/ źródło: corridorbusiness.com
Palety PV można układać w stosy do czterech poziomów wysokości, zmniejszając powierzchnię magazynową o 50%. Są wytrzymałe, w pełni składane, dostosowują się do około 90% modułów fotowoltaicznych dostępnych obecnie na rynku.
źródło: prnewswire.com, solarquotes.com.au, solarpowerworldonline.com
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.