Naukowcy z Australii stworzyli pierwszy na świecie zarodek kangura za pomocą metody in vitro. To osiągnięcie może być przełomem w ratowaniu gatunków zagrożonych wyginięciem.
Coraz więcej gatunków zagrożonych wyginięciem
Australia jest krajem, który może pochwalić się pierwszeństwem w niechlubnym rankingu – odnotowano tam jeden z najwyższych współczynników śmiertelności gatunków. Jak wynika z raportu wykonanego przez Invasive Species Council, od czasu zasiedlenia kontynentu przez Europejczyków, Australia straciła niemal 30 gatunków zwierząt.
Metoda zapładniania in vitro może okazać się w tej kwestii przełomowa – pozwoli nie tylko na szybsze poszerzanie gatunku, ale też na odtworzenie gatunków zagrożonych wyginięciem. Dr Andres Gambini uważa, że tę technologię można zastosować w celu zachowania różnorodności genetycznej torbaczy: koali, diabłów tasmańskich i wombatów włochatych.
– Naszym kolejnym krokiem jest rozpoczęcie doskonalenia technologii, lepsze zrozumienie fizjologii rozrodu… abyśmy mogli przejść do stosowania tej samej technologii u innych torbaczy – powiedział dr Gambini.
Kangur będzie pierwszym zwierzęciem z in vitro!
W eksperymencie wykorzystano kangury wschodnie. Naukowcy z University of Queensland rozpoczęli eksperyment od oceny faz rozwoju jajeczek i plemników kangura, a następnie wstrzyknęli pojedynczy plemnik bezpośrednio do dojrzałej komórki jajowej.
– Naszym ostatecznym celem jest wsparcie ochrony zagrożonych gatunków torbaczy, takich jak koale, diabły tasmańskie, wombaty włochate i oposy Leadbeatera – powiedział Andres Gambini, który kierował badaniami na zarodku kangura.
Zespół naukowców ma nadzieję, że materiał genetyczny zwierząt, które padły ofiarą drapieżników, chorób lub zderzeń samochodowych, będzie można przechowywać w postaci zamrożonych embrionów, co umożliwi przyrodnikom odtworzenie gatunków o niskiej liczebności.
– Potrzebujemy zmienności genetycznej w populacji, aby zagwarantować jej przetrwanie w dłuższej perspektywie i możliwość przystosowania się do środowiska – tłumaczy doktor Gambini.
Według doktora zapłodnienie in vitro nie może być panaceum na ochronę zagrożonych gatunków przed wyginięciem, ale „jednym z narzędzi ochrony przyrody”, obok działań takich jak: monitorowanie populacji, zarządzanie hodowlą i ochrona siedlisk.
Zobacz również: Ratel miodożerny – nieustraszony wojownik z miłością do miodu i legendą nieśmiertelności
Źródła: bbc.com, theguardain.com, cnn.com
Fot. Canva
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.