1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Władze Meksyku adoptowały… koty. Zwierzęta mieszkają wokół Pałacu Narodowego

Władze meksyku adoptowały... koty. Zwierzęta mieszkają wokół Pałacu Narodowego

Władze Meksyku adoptowały… koty. Zwierzęta mieszkają wokół Pałacu Narodowego

Rząd Meksyku z prezydentem Lopezem Obradorem na czele wydał na początku kwietnia wyjątkowe rozporządzenie, które dotyczy kotów żyjących w siedzibie tamtejszych władz, Pałacu Narodowym. 19 zwierząt zostało uznane za “żyjące środki trwałe” państwa i jako takie mają zapewnione prawo do codziennej opieki, a także mogą swobodnie poruszać się po całym kompleksie rządowym.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Koty jednym z symboli Pałacu Narodowego w Meksyku

Pałac Narodowy w mieście Meksyk (stolicy kraju o tej samej nazwie) mieści się przy Placu Konstytucji i stanowi siedzibę państwowych władz wykonawczych, czyli prezydenta i rządu. Znajdują się tam również biura Sekretarza Skarbu oraz Archiwum Narodowego. Historia budynku sięga jeszcze czasów przedkolonialnych, chociaż był on wielokrotnie przebudowywany w różnych stylach architektonicznych. Uważa się, że w miejscu, na którym stoi, w epoce Azteków mieściła się siedziba przywódcy lokalnego plemienia.

To ważny budynek dla Meksykanów, ale nie tylko. Pałac Narodowy wyjątkowo upodobały sobie bowiem… koty. Zwierzęta te mają prześlizgiwać się na tereny pałacowe przez szpary pod bramami i są stałym elementem krajobrazu w siedzibie meksykańskiego rządu. Pracownicy Pałacu twierdzą, że koty zaczęły pojawiać się w tym miejscu już 50 lat temu. Mruczki żyjące tam dziś mają różne imiona. Bowie, Bellof, Nube, Coco, Yema, Ollin, Ballam i wiele innych czują się w ogrodach i komnatach jak w domu.

– Koty to symbol Pałacu Narodowego. Nie potrafiłbym go zrozumieć bez tych kotów. Musimy się upewnić, że mają zapewniona opiekę – powiedziała agencji Associated Press Adriana Castillo Roman, główna konserwatorka Pałacu Narodowego i Dziedzictwa Kulturowego.

Nowe przepisy otoczą 19 kotów specjalną opieką

Jak się okazuje, koty w meksykańskim Pałacu Narodowym otrzymają odpowiednią opiekę, a zadba o to… krajowe prawo. W rozporządzeniu rządu wydanym na początku kwietnia 2024 roku 19 futrzastych mieszkańców tego istotnego dla władz państwa budynku zostało uznane za “żyjące środki trwałe” w posiadaniu kraju. Oznacza to, że Skarb Państwa ma obowiązek zapewnienia środków finansowych na opiekę nad kotami, w tym jedzenie czy opiekę weterynaryjną.

Według nowych przepisów, zwierzęta mają w pełni swobodny dostęp we wszystkie miejsca na terenie Pałacu Narodowego. Koty jednak nie musiały czekać na ich wprowadzenie, aby bez większych problemów przeszkadzać na przykład w konferencjach prasowych. Świadczy o tym przykład Zeusa, nieżyjącego już kota, który w lipcu ubiegłego roku stał się sławny po tym, jak podczas briefingu prasowego prezydenta Obradora przechadzał się spokojnie przed kamerami i dziennikarzami. Nagranie z tego wydarzenia można zobaczyć poniżej:

Pracownicy budynku we współpracy z weterynarzami z Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku zaszczepili, wykastrowali i zaczipowali koty, a także przygotowali dla nich specjalne miejsca wypoczynku i karmienia. Nowe rozporządzenie dotyczy jedynie 19 kotów, które są stałymi bywalcami pałacu, jednak świadkowie donoszą, że mruczących czworonogów kręci się tam nieco więcej. Czy i kiedy przepisy obejmą kolejne zwierzęta? Tego na razie nie wiadomo. 19 osobników wymienionych w dokumencie ma zapewnioną państwową opiekę do końca swojego życia. Żaden paragraf nie precyzuje jednak, czy zostanie ona przedłużona na kolejne z dziewięciu kocich żywotów.

– Czytaj także: Sztuczna inteligencja będzie tropić jeże w Wielkiej Brytanii

Źródła: nbcnews.com, apnews.com

Fot. The Yucatan Times, Supa Fluffy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.