Meksyk buduje farmy fotowoltaiczne z myślą o działaniach społecznych

Ceny energii z instalacji fotowoltaicznych w Meksyku cały czas spadają. To dobra wiadomość dla sektora OZE, ale niezbyt pozytywna dla rdzennych mieszkańców. Wiele z terenów, które nadają się do budowy farm PV, należy obecnie do ubogich społeczeństw wiejskich. Jak mówi Paolo Cisneros z meksykańskiej organizacji Laboratorio de Investigación en Control Reconfigurable (LiCore), istnieje spore ryzyko, że ludzie ci wykorzystywani będą przez duże korporacje. Dlatego LiCore objęła swoją opieką około 2000 mieszkańców Ucareo. Wspólnie zbierają oni pieniądze na samodzielną budowę własnej farmy PV, która miałaby być ich wkładem w zrównoważony rozwój.

Rekordowe ceny zielonej energii w Meksyku

Na latynoamerykańskim rynku energii odnawialnej padają kolejne rekordy niskich cen energii elektrycznej. Cena energii solarnej w Meksyku spadła poniżej średniego kosztu energii pochodzącej z gazu i węgla. Do 2022 roku energetyka słoneczna będzie stanowiła 11 procent miksu energetycznego tego kraju.

Meksykańskie aukcje OZE: Trina Solar zabezpiecza 104 MW nowych mocy

Trina Solar brała udział w aukcji wspólnie z partnerem – spółką Mitsui & Co., która współinwestuje w farmę słoneczną budowaną w Zacatecas o mocy 104 MW. Instalacja ta ma rozpocząć działanie w drugim kwartale 2020 roku. Trina Solar zabezpieczyła 20 letnią umowę sprzedaży energii elektrycznej z tej farmy z 15 letnią gwarancją ceny.