Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwszy na świecie zginany panel fotowoltaiczny własnej formuły. Polak z nagrodą 150 tys. zł 

Pierwszy na świecie zginany panel fotowoltaiczny. Polak z nagrodą 150 tys. zł 

Pierwszy na świecie zginany panel fotowoltaiczny własnej formuły. Polak z nagrodą 150 tys. zł 

Po 10 latach prac laboratoryjnych Jacek Grzesiak stworzył unikalny na skalę światową elastyczny i zwijalny krzemowy panel fotowoltaiczny według własnej formuły. Panel widoczny na zdjęciu ma grubość nawet do 1 milimetra. O dokonaniu Polaka wie jednak wciąż bardzo mało osób. Dr Maciej Kawecki, członek kapituły konkursu ING, która przyznała nagrodę w wys. 150 tys. zł za wynalazek Pana Jacka, zachęca do wsparcia projektu. 

Reklama

Zginany panel fotowoltaiczny

Pierwszy na świecie zwijany i w pełni integrowalny krzemowy panel fotowoltaiczny stworzony przez Jacka Grzesiaka ma atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Uzyskał także klasę E zapalności i ma ochronę patentową, a w komorze starzenia uzyskał wynik utraty po 7 latach 0,03 % efektywności.

W tym roku nie widziałem żadnego większego odkrycia w Polsce w obszarze transformacji klimatycznej. Integrowalne panele krzemowe to jest game changer. By projekt mógł się jednak rozwijać, potrzebuje naszego silnego wsparcia – pisze na swoim profilu na LinkediN dr. Maciej Kawecki. 

Chociaż z elastyczności w fotowoltaice słyną perowskity, to technologia Jacka Grzesiaka opiera się wciąż na krzemie, co czyni ten projekt wyjątkowym. Możliwość zintegrowania paneli krzemowych z otoczeniem pozostawia wiele możliwości rozwoju dla tego rozwiązania.

Za swój projekt Jacek Grzesiak uzyskał wyróżnienie i nagrodę 150 000 zł w konkursie grantowym banku ING. Teraz projekt wymaga dalszego finansowania.

Projekt genialnego Polaka potrzebuje wsparcia

Firma Jacka Grzesiaka – Luminos Zielona Energia – ma szansę zmienić bardzo dużo w obszarze odnawialnych źródeł energii. To małe rodzinne przedsiębiorstwo przepadnie jednak bez wsparcia – twierdzi Dr Maciej Kawecki. 

O samym projekcie wciąż nie wiele się mówi i pisze, dlatego przyłączamy się do apelu i udostępniamy informację o dokonaniu Pana Jacka, tak aby mógł dalej się rozwijać. Serdecznie gratulujemy wygranej w konkursie.

Innym wyróżnionym w konkursie ING projektem jest pierwszy na świecie panel wiatrowy, które pełni jednocześnie funkcję ogrodzenia:

źródło i zdj. główne: profil Maciej Kawecki/linkedin

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.