Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

PKP PLK przechodzi na LED. Oszczędności nawet do już dziś nawet 4,2 tys. MWh rocznie

PKP PLK przechodzi na LED. Oszczędności nawet do już dziś nawet 4,2 tys. MWh rocznie

Ponad 12 tys. opraw LED zamontowało już PKP Polskie Linie Kolejowe S.A na stacjach, peronach, przejazdach kolejowo-drogowych i w podziemnych przejściach m.in. w Łodzi, Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach i we Włoszczowie. Kolejnych 660 zostanie zamontowanych jeszcze w tym roku. Zmiana oświetlenia na LED służy poprawie bezpieczeństwa i efektywności energetycznej.

BANER MOBILEB1
Reklama

Wymiana tradycyjnych opraw na te ze świetlówkami LED znacząco poprawia komfort podróżnych i osób korzystających na przykład z przejść lub przejazdów kolejowych. Białe światło oznacza dużo lepszą widoczność w newralgicznych punktach infrastruktury kolejowej. Poza tym, z lepiej oświetlonych dworców czy peronów wygodniej się korzysta, a pasażerowie czują się bezpieczniejsi. Nie bez znaczenia jest jednak również aspekt ekonomiczny, a w efekcie również prośrodowiskowy całego przedsięwzięcia.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dążą do ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Jednym z działań jest przestawienie się z oświetlenia żarowego na mniej energochłonne oświetlenie LED. Oświetlenie zewnętrzne odpowiada za 20 proc. całkowitego zużycia energii w PLK, więc nowe rozwiązania łączą się z konkretnymi korzyściami – mówi Piotr Majerczak, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Łącznie od 2014 roku na peronach, przejazdach kolejowo-drogowych oraz w przejściach podziemnych zamontowanych zostało 12 tys. opraw LED. W samym minionym roku zainwestowano w ponad 1500 takich opraw, a w tym planowana jest wymiana kolejnych niemal 700 urządzeń oświetleniowych. Jak wynika z wyliczeń PKP PLK S.A., zastosowanie 12 tys. nowoczesnych opraw LED pozwala na oszczędność energii o ok. 4,2 tys. MWh/rok. Odpowiada to rocznym potrzebom niemal 2 tys. gospodarstw domowych. Co więcej, redukcja emisji CO2 to 3,25 ton rocznie, podczas gdy 1 hektar lasu sosnowego jest w stanie wchłonąć w ciągu roku 20 ton CO2.

Oprawy LED to również mniejszy koszt utrzymania infrastruktury oświetleniowej. Oprawy mogą bezawaryjnie pracować przez ok. 12 lat, a intensywnością świecenia można sterować – również zdalnie.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przystąpiły do inicjatywy o nazwie Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK), zrzeszającej rynek kolejowy dążący do oszczędzania energii i jej efektywnego wykorzystywania. Celem jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej o 1,2 TWh do 2030 r. przez sektor kolejowy.

Źródło: plk-sa.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.