Wiadomości OZE PKS w Bielsku kupuje 26 autobusów na gaz ziemny 25 kwietnia 2019 Wiadomości OZE PKS w Bielsku kupuje 26 autobusów na gaz ziemny 25 kwietnia 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. W 2020 roku w Bielsku pojawią się pierwsze autobusy napędzane gazem ziemnym o wysokich walorach ekologicznych. Jak podaje prezes bielskiego związku, do którego należy PKS, projekt ma zostać sfinalizowany do 2021 roku. Pojazdy zasilane gazem ziemnym powodują znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń, takich jak: tlenki azotu, dwutlenek węgla, czy pyły PM. Reklama W styczniu tego roku został już podpisany list intencyjny z PGNiG Obrót Detaliczny, a do końca tego roku w Bielsku-Białej ma powstać stacja paliw CNG. Korzystać z niej będą mogli zarówno przewoźnicy, jak i sami mieszkańcy. Paliwo CNG jest to sprężony gaz ziemny o wysokich walorach ekologicznych. Wymiana źródła zasilania silników spalinowych z oleju napędowego na gaz ziemny redukuje emisje zanieczyszczeń, np. tlenków azotu do 50%, dwutlenku węgla do 15% i pyłów PM do nawet 99%. Nowe autobusy będą wyposażone w system dynamicznej informacji pasażerskiej. Będą także przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a ich długość ma wynosić 12 metrów. Jak podaje prezes Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego, do którego należy bielski PKS, pierwsze autobusy mają się pojawić już w przyszłym roku. – Projekt opiewa na kwotę 32,7 mln zł. 70 %, czyli 22,6 mln zł będzie pochodziło z funduszy unijnych. PKS zawarł już ze śląskim urzędem marszałkowskim umowę na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego zakupu autobusów – wyjaśnił prezes Beskidzkiego Związku Powiatowo–Gminnego Radosław Ostałkiewicz. Głównym zadaniem Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego jest organizacja publicznego transportu pasażerskiego w powiecie bielskim, a dokładniej w gminach Bestwina, Buczkowice, Jasienia, Jaworze, Kozy, Porąbka, Szczyrk, Wilamowice i Wilkowice. źródło: nettg.pl Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.