Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska z antynagrodą za swój rynek mocy

Polska z antynagrodą za swój rynek mocy

European Fossil Fuel Subsidies Awards to konkurs, w trakcie którego przyznaje się antynagrody za najgorsze działania związane ze wspieraniem energii pochodzącej z brudnych źródeł. W 2018 r. drugie – mało chlubne miejsce, przypadło Polsce za wprowadzenie rynku mocy. Choć teoretycznie polskie rozporządzenie miało za zadanie zapewnić krajowi bezpieczeństwo energetyczne, to faktycznie oferuje ono dopłaty do wydobycia paliw kopalnych, co przekłada się na pompowanie środków niemal wyłącznie w przestarzałe i nierentowne elektrownie węglowe.

W tegorocznej edycji konkursu EFFSA pierwsze miejsce zostało przyznane Portugalii. Kraj ten wydał zgodę spółkom naftowym i gazowniczym na prowadzenie odwiertów w prowincji Alentejo, która wchodzi w skład będącej pod ochroną sfery różnorodności biologicznej. Trzecie miejsce na niechlubnym podium przypadło Hiszpanii dopłacającej do węgla na Balearach, choć archipelag ten stanowi idealne miejsce do zamontowania na jego terenie urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii, przede wszystkim instalacji fotowoltaicznych.

Reklama

„Jak widać Europejczycy, w tym też Polacy, nie chcą dopłacać do energetyki, która zanieczyszcza środowisko. Mam nadzieję, że po raz ostatni nasz kraj otrzymał tak niechlubne wyróżnienie za dotowanie energetyki węglowej. Jest szansa, że zbliżające się unijne negocjacje zmian legislacyjnych w zakresie funkcjonowania wewnętrznego rynku energii w UE ograniczą możliwość przyznawania tego typu wsparcia dla energetyki węglowej”, wyraża nadzieję Anna Ogniewska, ekspertka ds. energetyki odnawialnej z Greenpeace Polska, cytowana przez portal ebiomasa.pl.

European Fossil Fuel Subsidies Awards jest inicjatywą stworzoną przez Climate Action Network Europe. CANE to największe zrzeszenie europejskich organizacji pozarządowych, które działają na rzecz ochrony klimatu oraz zajmują się właściwym rozwojem energii. Skupia ono 140 członków pochodzących z 30 państw.

Organizacja ta jest bezkompromisowa w przyznawaniu antynagród. W tegorocznym plebiscycie niechlubny laur przypadł w udziale także Unii Europejskiej za dopłaty do infrastruktury gazowej.

źródło: ebiomasa.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.