Polskie miasta w niechlubnej czołówce smogu, podaje New York Times

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) spośród pięćdziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej aż 33 leży w Polsce. O sytuacji tej donosi nawet New York Times.

Raport na temat smogu i zanieczyszczeń WHO opublikowała w zeszłym roku. W pierwszej piątce najbardziej zanieczyszczonych miast Unii znalazły się cztery polskie: Żywiec, Pszczyna, Rybnik i Wodzisław Śląski.

Problem w dużej mierze wynika z przywiązania kraju do węgla”, pisze New York Times. „Duża część domów na wsiach ogrzewana jest węglem. W całej Unii Europejskiej 80 proc. wszystkich domów korzystających z węgla leży w Polsce”. W artykule znalazło się wiele niepokojących zdjęć z miast, takich jak: Kraków, Katowice, Żywiec, Częstochowa i Rybnik. Zaprezentowano także regiony wokół góry Żar i dookoła Zakopanego.

NYT jest jednak sprawiedliwy względem Polaków – wymienia wiele działań, które realizowane są w naszym kraju, aby walczyć z zanieczyszczeniami. Wyróżnia m.in. zakaz palenia najgorszym węglem w Krakowie, instalację oczyszczaczy powietrza czy nawet drony, który kontrolują emisję z prywatnych kominów. Jak dodaje gazeta, do 2028 roku nasz rząd walkę ze smogiem przeznaczyć chce 30 miliardów dolarów, co zapowiedział premier Morawiecki. Mimo wszystko NYT uważa, że te działania nie są wystarczające.

„Podczas kiedy Unia Europejska chce grać pierwsze skrzypce w walce z globalnym ociepleniem, Polska planuje odstawać. Apetyt kraju na węgiel jest tak duży, że importuje surowiec nawet ze Stanów Zjednoczonych, które pod administracją Trumpa starają się ograniczyć własny przemysł węglowy”, piszą autorzy artykułu. Niestety, jak uważają, perspektyw na realne ograniczenie emisji w Polsce nie ma.

źródło: portalsamorzadowy.pl, NYT